Hlavní obsah
Nejlepší je podle lékařů otěhotnět ve24 let. Díky současnému trendu odkládání těhotenství dosáhl loni průměrný věk maminek v ČR při porodu třiceti let Foto: Profimedia.cz

S neplodností se léčí stále starší ženy

Optimální hranice, kdy by měla žena otěhotnět je 24 let. V tomto věku je totiž žena zralá psychicky i fyzicky a je na mateřství nejlépe připravená. V posledních letech se však stalo trendem odkládat mateřství na pozdější dobu. V roce 1991 byl průměrný věk maminek v ČR při porodu necelých 25 let, v roce 2000 to bylo více než 27 let, loni dosáhl téměř na 30 let, konkrétně na 29,4 roků.

Nejlepší je podle lékařů otěhotnět ve24 let. Díky současnému trendu odkládání těhotenství dosáhl loni průměrný věk maminek v ČR při porodu třiceti let Foto: Profimedia.cz
S neplodností se léčí stále starší ženy

Odkládání mateřství však s sebou nese důsledky, více žen má problémy otěhotnět spontánně a začínají se léčit s neplodností ve stále vyšším věku. Například loni bylo nově příchozím pacientkám do Centra asistované reprodukce GEST v průměru 33 let. Lékaři však varují, že právě věk je u žen pro úspěšnou léčbu velmi limitujícím faktorem.

Vedoucí lékař porodnického úseku FN Motol Tomáš Binder Novinkám řekl, že mladí lidé mají v dnešní době život více naplánovaný. "Vystudují, jedou někam na stáž, pak jdou do zaměstnání, kde chtějí dosáhnout nějakého postavení, byt, auto, cestování a pak se rozhodnout, že chtějí dítě. A jsou přesvědčeni, že to hned půjde". Díky takovému plánování života se posunula hranice otěhotnění u žen ke třicítce a ani čtyřicetileté prvorodičky nejsou výjimkou. Binder však upozornil, že s přibývajícím věkem je lidská schránka už opotřebovanější a těhotenských problémů přibývá.

To potvrzuje i vedoucí lékař GESTu Jan Šulc, který říká, že „u žen poměrně neochvějně tikají biologické hodiny. Kolem pětatřicátého roku u nich začíná plodnost klesat a po čtyřicítce je spíše výjimečné, když žena otěhotní“. Jak je to s léčbou neplodnosti, například při využití metody IVF (in vitro fertilizace), tedy oplodnění ze zkumavky? I tam s věkem procentuální úspěšnost otěhotnění výrazně klesá. „Úspěšnost IVF záleží na příčině neplodnosti. Ale obecně lze říci, že u 30leté ženy se šance blíží 40 %, u 40leté pouze 20 %,“ shrnuje nemilosrdná čísla Šulc.

Věk pacientek GESTu stále roste

I centrum pro léčbu neplodnosti GEST se potýká s nárůstem věku u svých klientek.  Zatímco v roce 1999 bylo nově příchozím pacientkám v průměru 30 let, loni to bylo 33. Narostl počet žen, které přicházejí do centra ve 40 letech či ještě později. Zatímco v roce 1999 šlo dohromady o 25 žen z celkových 335, v loňském roce bylo 40letých či starších 59 ze 462.

Jan Šulc ujišťuje, že lékaři pochopitelně učiní maximum ve snaze pomoci všem pacientkám. Ovšem připouští, že věk ženy léčebný postup přeci jen ovlivňuje. „U mladších žen nejprve odstraňujeme nalezené odchylky, což vyžaduje čas. IVF doporučujeme až jako poslední řešení. U starších spíše doporučujeme IVF dříve,“ říká lékař.

Je-li to možné, lékaři nedoporučují odkládat snahu o dítě později než na 33 a 34 let v případě, že pár touží po jednom dítěti. S každým dalším plánovaným potomkem pak radí odečíst alespoň dva roky. Vzhledem k tomu, že zhruba 15 % českých párů má problémy se spontánním otěhotněním, je dobré počítat s časovou rezervou.

Tomáš Binder je ve svém vyjádření z pohledu porodníka přísnější. Podle něj se díky IVF do "reprodukčního cyklu vrací páry, které příroda vyřadila". Protože se při umělém oplodnění zvyšuje šance na úspěch vkládáním dvou embryí, je vysoký počet  dvoučetných těhotenství. "To je atavismus pro lidi, lidská děloha na to není připravená. Je to zdroj častých komplikací a předčasných porodů," říká s tím, že vyšší věk samozřejmě také.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků