Hlavní obsah
Poruchy štítné žlázy Foto: Profimedia.cz

Problémy se štítnou žlázou trápí především ženy v těhotenství a po padesátce

Problémy se štítnou žlázou trápí především ženy. Její snížená funkce takzvaná hypotyreóza může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu a může tedy stát i za kardiovaskulárními chorobami. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza zase způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Podceňovat tyto problémy se tak nemusí vyplatit.

Poruchy štítné žlázy Foto: Profimedia.cz
Problémy se štítnou žlázou trápí především ženy v těhotenství a po padesátce

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie.

„Mezi základní činnosti hormonů štítné žlázy patří zvyšování metabolické aktivity buněk, ovlivnění metabolismu sacharidů zvýšením vstřebávání glukózy ze střeva a využitím glukózy ve svalech, vliv na metabolismus tuků i bílkovin, vliv na oběhovou soustavu, centrální nervovou soustavu, u které pak ovlivňují i její vývoj,“ vysvětluje endokrinoložka a internistka Karolína Drbalová z kliniky Canadian Medical.

Jak se pozná snížená funkce štítné žlázy?

Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

Nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy má různé příčiny. Patří k nim dědičné dispozice, autoimunitní procesy, pooperační stavy, ozáření krku, druhotný efekt některých léků či nedostatek jódu, který se v České republice zlepšil poté, co začala být jodována kuchyňská sůl.

A co zvýšená funkce štítné žlázy?

Hypertyreóza se nejčastěji projevuje hubnutím, nadměrným pocením, nespavostí, nesnášenlivostí tepla, nervozitou, vypadáváním vlasů, vypouklýma očima a zrychlenou srdeční činností.

„Příznakem této choroby může být i jemný třes rukou, průjmy a při dlouhodobém trvání i osteoporóza,“ upozorňuje Karolína Drbalová.

Problém potvrdí vyšetření

„Pro posouzení funkce štítné žlázy se nejprve provádí laboratorní vyšetření  jednotlivých hormonů a protilátek obsažených v krvi. Mezi nejzákladnější patří stanovení dvou hormonů – tyreotropního (TSH) a volného tyroxinu (fT4). Mezi oběma hormony je úzký vztah. I malý pokles tyroxinu způsobí násobné zvýšení tyreotropního hormonu. TSH je tedy velmi citlivým parametrem funkce štítné žlázy,“ vysvětluje lékař Petr Podroužek z EUC Laboratoří.

Dalším vyšetřením prováděným u stavů, kde předpokládáme změněnou (nadměrnou či nedostatečnou) produkci hormonů štítné žlázy, je stanovení protilátek proti tyreoperoxidáze (anti-TPO). Zjišťuje se tak možný autoimunitní původ změny produkce hormonů štítné žlázy.

Autoimunitní znamená, že se imunitní obrana organismu obrací proti vlastním tkáním a poškozuje je. Toto vyšetření odhalí pacienty se zvýšeným rizikem rozvoje další poruchy štítné žlázy. Spektrum laboratorních vyšetření štítné žlázy lze rozšířit i o další parametry.

Štítná žláza během těhotenství

Hormony produkované štítnou žlázou jsou mimo jiné velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu, kdy se tvoří jeho nervová soustava. Objeví-li se u ženy snížená funkce štítné žlázy, pak u plodu hrozí poškození nervové soustavy.  Následkem pak může být poškození psychomotorického vývoje.

Těhotenství obecně klade na štítnou žlázu vyšší nároky – musí zvednout tvorbu hormonu (tyroxinu) přibližně o polovinu. Zdravá štítná žláza na požadavky v těhotenství reaguje správně, pokud má dostatečný příjem jódu.

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být ale také příčinou neplodnosti žen. Naopak nadměrná funkce může za potraty, předčasné porody a další komplikace,“ upozorňuje lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Vzhledem k tomu, že spousta těhotných žen příznaky poruch štítné žlázy většinou přičítá potížím patřícím k těhotenství, lékaři stále častěji volají po celoplošném screeningu těhotných žen. I proto v září odstartuje pilotní screening u skupiny 8000 těhotných, který bude trvat dva roky.

„Pokud se potvrdí dohady lékařů, že poruchy štítné žlázy se týkají více jak 15 % všech těhotných, bude to důvod k zavedení celoplošného screeningu a vyšetření funkce štítné žlázy by se tak mohlo stát standardní součástí testování těhotných v prvním trimestru gravidity,” vysvětluje endokrinolog Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Onemocnění štítné žlázy u dětí

Dítě trpí stejnými příznaky, které vykazuje dospělý pacient, navíc se u něj nedostatek hormonů štítné žlázy může projevit zpomaleným fyzickým i mentálním vývojem, nedostatečným růstem, v neposlední řadě pak nesoustředěností a zhoršením školního prospěchu.

Rodiče by měli při zjištění symptomů navštívit dětského lékaře, který je odkáže na specializované pracoviště. Při pravidelných kontrolách vyšetřuje pediatr pohmatem i velikost štítné žlázy. Struma bývá často prvním příznakem při nedostatečné i nadměrné funkci.

Štítná žláza - strava a léčba

Při hypofunkci štítné žlázy nemusí pacient dodržovat žádnou dietu, jídelníček již rozvinutou nedostatečnou produkci hormonů štítné žlázy zásadně neovlivní. Při hyperfunkci štítné žlázy je vhodné dodržet dostatečný přísun vápníku a vitamínu D.

Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy zvyšuje metabolismus kosti a může vést z dlouhodobého hlediska k osteoporóze, hlavně u postmenopauzálních žen.

„Nevhodná jsou jídla s velkým obsahem jódu, hlavně mořské ryby a řasy, omezena by měla být vyšetření, při kterých se používá jodová kontrastní látka (CT, koronarografie – vyšetření věnčitých tepen srdce),“ upozorňuje Drbalová.

Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu tyroxinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků