Hlavní obsah

Prevencí rakoviny tlustého střeva může být i jablečný džus

Jedno jablko denně udrží lékaře na míle daleko, ale podle německých odborníků je v prevenci rakoviny tlustého střeva účinné i popíjení džusu z tohoto ovoce. Látky obsažené v ovoci i šťávě totiž podporují biologický mechanismus, který produkuje protirakovinné látky během kvašení ve střevech.

Prevencí rakoviny tlustého střeva může být i jablečný džus

Podle doktora Dietera Schrenka z Universität Kaiserlautern hraje klíčovou roli pektin. Jeho přítomnost ve střevech zvyšuje obsah butyrátu v trávené směsi. A právě butyrát působí chemopreventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Butyrát je krátký řetězec mastné kyseliny.

„Butyrát nejen že slouží jako hlavní výživa pro epitel (výstelku) střeva, ale také zřejmě hraje důležitou roli v účinnosti přirozené vlákniny jako ochrany před rakovinou tlustého střeva,“ tvrdí doktor Schrenk.

Jeho tým v laboratoři také prokázal, že při zvýšené přítomnosti butyrátu po přídavku jablečného pektinu došlo ke snížení syntézy histon deacetylázy. Ta přitom výrazně podporuje růst prekancerózních a nádorových buněk.

„Jablka jsou zdrojem přirozené vlákniny a polyfenolů o nízkomolekulární váze v západním jídelníčku. Výrobky bohaté na pektin z jablek mohou podle očekávání mít protirakovinné účinky ve střevě,“ uvedli němečtí odborníci.

Studie byla publikována v odborném časopise Nutrition.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků