Hlavní obsah
Nová publikace Stopy textilních magnátů v Brně Foto: Archiv Muzea Brněnska

Počet Američanů s vysokým tlakem roste

Počet obyvatel Spojených států, kteří mají vysoký krevní tlak, neustále roste. Číslo takto postižených osob za posledních deset let natolik vzrostlo, že civilizační chorobou trpí již každý třetí Američan.

Nová publikace Stopy textilních magnátů v Brně Foto: Archiv Muzea Brněnska
Počet Američanů s vysokým tlakem roste

Ještě na počátku devadesátých letech přišel k lékaři s vysokým krevním tlakem každý pátý Američan, před dvaceti lety bylo počet osob s hypertenzí ještě nižší.

"Není to žádné překvapení, protože si již více než deset let všímáme, že Američané tloustnou. A s tím souvisí samozřejmě i vzrůst krevního tlaku," konstatovali epidemiologové z Wake Forest Univerzity v Severní Karolíně. Obézních lidí přitom začalo pomalu přibývat již na konci osmdesátých let minulého století.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Máte vysoký krevní tlak?

Nárůst počtu případů pacientů s hypertenzí je způsoben nejen tím, že lidé se západním stylem života a stravování tloustnou, ale zároveň se proporcionálně zvyšuje také počet starých lidí. Západ podle odborníků stárne a tloustne.

Lékaři se přitom neustále snaží na rizika spojená s vysokým tlakem upozorňovat. Hypertenze totiž souvisí především s rizikem mrtvice či srdečního infarktu. Lidé by proto měli dbát na zdravou stravu, omezit příjem tuků a cukrů a více se pohybovat.

Anketa
Máte vysoký krevní tlak?
Ano
60.7 %
Ne
34 %
Nevím
5.3 %
Celkem hlasovalo 262 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků