Hlavní obsah
Podle vědců se z PET lahví uvolňují látky podobné ženskému hormonu estrogenu. Foto: Profimedia.cz

PET lahve mohou mít negativní vliv na plodnost mužů

PET lahve nemusejí být k balení tekutin tak bezpečné, jak se dosud mínilo. Nepůsobí problémy jen v přírodě, ale mohou ohrožovat také přímo lidské zdraví. Podle německé studie totiž do svého obsahu uvolňují látky, které pak v lidském těle imitují ženský pohlavní hormon estrogen. Zvýšený příjem estrogenů přitom může působit potíže s plodností zvláště u mužů.

Podle vědců se z PET lahví uvolňují látky podobné ženskému hormonu estrogenu. Foto: Profimedia.cz
PET lahve mohou mít negativní vliv na plodnost mužů

Martin Wagner z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem tvrdí, že PET lahve zcela bezpečné pro balení vody nejsou a je nejvyšší čas se zaměřit opět na jejich výzkum.

Podle Wagnera uvolňuje plast do vody polyetylen teraftalát, který napodobuje lidský estrogen. Ale navíc se do tekutin balených v PET lahvích uvolňují další chemické látky, které ovlivňují pohlavní hormony v lidském těle a tím i celý reprodukční systém člověka.

Podobné vlastnosti jako hormon estrogen

„Co jsme zjistili, bylo skutečně překvapující. Když pijete vodu z plastových lahví, máte velkou pravděpodobnost, že pijete také estrogenní sloučeniny,“ tvrdí Wagner.

Zatím prý ale není jasné, zda voda s těmito látkami může skutečně zdraví člověka ohrozit, proto je potřeba tématu věnovat další výzkum.

Odborníci z dalších pracovišť po celém světě volají poslední roky po revizi tzv. bezpečných plastů užívaných k balení potravin a nápojů. Nejčastěji se hovoří o nebezpečí plastů v souvislosti s plodností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků