Hlavní obsah
Zánětům dásní a ateroskleróze lze předcházet pravidelnou ústní hygienou. Foto: Profimedia.cz

Pečlivým a pravidelným čištěním zubů předcházíte ateroskleróze

Pravidelné a několikrát denně opakované čištění zubů může nejen zajistit zdravý chrup do vysokého věku, ale také chránit srdce před vážnými chorobami. Čištěním ústní dutiny se totiž omezují škodlivé bakterie způsobující záněty dásní a ohrožující také oběhovou soustavu.

Zánětům dásní a ateroskleróze lze předcházet pravidelnou ústní hygienou. Foto: Profimedia.cz
Pečlivým a pravidelným čištěním zubů předcházíte ateroskleróze

„Určité bílkoviny z bakterií spouštějí aterosklerózu a pomáhají jejímu postupu,“ tvrdí profesor Greg Seymour z novozélandské University of Otago Dunedin.

Bakterie produkují tzv. bílkoviny teplotního šoku, které také lidské buňky produkují po různých stresových situacích jako zánětech, toxických látkách, hladovění a vodní či kyslíkové deprivaci.

Jenže pokud produkují tyto stresové bílkoviny bakterie i buňky lidského těla zároveň, imunitní systém může mít problém rozlišit bílkoviny vlastní tělu a ty, které vznikají z patogenů. Tak může docházet k útokům na bílkoviny tělu vlastní.

„Když se to stane, bílé krvinky se mohou vestavět do tkáně artérií a způsobit tak aterosklerózu. Zjistili jsme, že bílé krvinky zvané T-lymfocyty se vyskytují v rankách artérií u pacientů postižených aterosklerózou. Tyto T-lymfocyty byly schopné vázat se jak ke stresovým bílkovinám, tak k těm z bakterií, které způsobují záněty dásní. To naznačuje, že podobnost těchto bílkovin by mohla být spojením mezi infekcí úst a aterosklerózou,“ uvedl profesor Seymour.

Zánětům dásní a ateroskleróze lze tedy předcházet pravidelnou a pečlivou ústní hygienou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků