Hlavní obsah
Běžné čištění zubů kartáčkem k prevenci paradentózy mnohdy nestačí. Foto: Profimedia.cz

Paradentózu lze snáze odhalit a léčit díky genetickým testům

Problémy se zuby má většina třicátníků. Podle některých statistik většina z nich trpí určitým stupněm paradentózy. Zánět dásní lze však již nyní úspěšně léčit a to především díky modernímu genetickému vyšetření, které dokáže odhalit včas parodontální patogeny v ústech každého jednotlivce.

Běžné čištění zubů kartáčkem k prevenci paradentózy mnohdy nestačí. Foto: Profimedia.cz
Paradentózu lze snáze odhalit a léčit díky genetickým testům

Parodontitidu nebo-li paradentózu způsobují bakterie množící se pod povrchem dásní v místech, kam se nedostane zubní kartáček. Jelikož se jedná o bakteriální onemocnění, nelze tuto nemoc podceňovat. Netýká se totiž jen zubů, ale díky krevnímu oběhu se bakterie velmi snadno můžou dostat i do srdce a jiných orgánů. Pak toto banální onemocnění může mít opravdu závažné následky.

Proto je tolik důležitá prevence a případně včasná léčba. Pokud vám tedy krvácejí dásně, máte je citlivé či vám zapáchá z úst, pak seberte odvahu a zajděte ke svému zubnímu lékaři. Ten již dokáže velmi dobře zjistit, zda se skutečně jedná o toto onemocnění a případně vám dokáže včas nasadit správnou léčbu.

Nejmodernější testy

Pomoci mu k tomu mohou i nejmodernější způsoby vyšetření, které dokáží odhalit, jaké bakterie přesně onemocnění způsobují a jak moc jsou rezistentní vůči určitému druhu antibiotika.

Doposud k tomuto účelu bylo především používáno mikrobiologické vyšetření, které ale nedokázalo odhalit všechny bakteriální druhy a jejich citlivost vůči antibiotikům.

Proto je za malý zázrak považováno nové moderní genetické vyšetření, které dokáže odhalit všechny parodotální patogeny v ústech každého jedince.

„Test stanoví velmi rychle a naprosto spolehlivě patogenní bakterie, a to včetně jejich citlivosti vůči antibiotikům. Z jediné testující analýzy lze navíc i zjistit zvýšenou kazivost zubů. To zubnímu lékaři usnadní stanovení vhodného hygienického plánu u všech svých pacientů,“ vysvětluje Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean s. r. o., která testy provádí.

Jedná se přitom o velmi jednoduché vyšetření. Pomocí papírových tyčinek se odebere vzorek z prostoru mezi dásní a zubem. Ty poté stomatolog odešle do laboratoře na vyhodnocení. Laboratorní analýzy určí druhy a množství bakterií, které zánět způsobují.

 

Bezbolestný odběr vzorku na genetické vyšetření

FOTO: laboratoře Protean s. r. o.

Velké problémy, pokud se problém neřeší

Pokud se paradentóza včas neléčí, může dojít k přemnožení bakterií, jež produkují obrovské množství toxinů a odpadních látek, které dráždí buňky imunitního systému a dochází k zánětu. Ten dokáže velmi rychle poškodit tkáně závěsného aparátu zubu a pomoci tvorbě tzv. parodontálních kapes. Když ani v tento moment nezasáhne včas zubař, dojde k vypadnutí zubu. 

Tím to ale nekončí.  Velmi rychle může být totiž zasžen bakteriální infekcí i celý organismus. Podle posledních vědeckých studií je zřejmá souvislost mezi paradontózou a přítomností parodontálních baktérií přímo v tkáni srdečního svalu a cév u lidí trpících kardiovaskulárními nemocemi jako je srdeční infarkt, ateroskleróuza, angina pektoris či náhlé mozkové příhody a srdeční selhání. Tyto choroby přitom představují nejčastější příčinu všech úmrtí ve vyspělých zemích.

Příznaky parodontitidy:

- krvácení z dásní,
- intenzivně tmavě červené dásně,
- bolestivé a oteklé dásně,
- zubní kámen,
- zápach z úst,
- ústup dásní,
- obnažování krčků a kořenů,
- viklavost zubů, změny v postavení (výklonu) zubů.

A právě proto by při sebemenších příznacích parodontózy měli lidé s kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou či osteoporózou zajít k zubaři. A nechat si udělat genetické testy odhalující parodontózu. Včasnou léčbou zubních problémů si tak mohou ušetřit i další problémy spojené s jejich primárním onemocněním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků