Hlavní obsah
Léta spolupracoval Frank Towen právě s Helenou Vondráčkovou, které postavil řadu choreografií. Foto: archiv autora

Padesátníci by neměli podceňovat rakovinu prostaty

Muži, kteří dosáhli věku padesáti let, by měli docházet na preventivní prohlídky prostaty. Vyšetření by měli podstoupit rovněž mladší muži, jejichž příbuzní rakovinou prostaty onemocněli. V pondělí to doporučila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.

Léta spolupracoval Frank Towen právě s Helenou Vondráčkovou, které postavil řadu choreografií. Foto: archiv autora
Padesátníci by neměli podceňovat rakovinu prostaty

"Pokud se nádor zachytí včas, to znamená, že se nerozšířil mimo prostatu, je vyléčitelný. Pokud přestoupí už jinam, je pouze léčitelný. Proto je snaha zachytit onemocnění v ranném stádiu, kdy je naděje, že pacient bude vyléčen," řekl novinářům v pondělí profesor Jan Dvořáček, předseda vědecké rady a přednosta urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.

Rakovina prostaty nejvíce ohrožuje muže od padesáti let výše. Pokud však už v rodině někdo toto onemocnění měl, může se u mužských potomků vyskytnout dříve.

Podle profesora Dvořáčka bylo loni hlášeno 2722 nových případů rakoviny prostaty a 1327 mužů na tuto nemoc zemřelo.

Dvořák: Věříme, že pojišťovny budou vyšetření hradit

"Včasným záchytem chceme tato čísla snížit. Zatím není ještě jasné, zda pojišťovny budou toto vyšetření, které přijde zhruba na 70 až 600 korun na osobu, hradit, ale věříme, že ano," řekl Dvořáček.

Dodal, že operace karcinomu vyjde na 35 tisíc korun, ozáření na 80 tisíc korun a léčba rozvinuté rakoviny prostaty dokonce na 100 tisíc korun.

"Včasným záchytem bychom i tato čísla mohli podstatně snížit. Věřím, že informovaní muži, tedy ti, kteří o onemocnění něco vědí, by se na preventivní vyšetření dostavili," uvedl Dvořáček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků