Hlavní obsah

Opary mohou zavinit i oslepnutí

Opary, které vyrážejí na lidských rtech, působí nejen odpudivě, ale přinášejí postiženému i spoustu trápení a bolesti. Zvláště když vodnaté puchýřky začnou praskat a mění se ve svědící strupy. Málokdo si však uvědomuje, že opary nejen hyzdí ústa, ale mohou se stát také vážnou hrozbou pro zrak.

Opary mohou zavinit i oslepnutí

Podle dat, která shromáždili němečtí odborníci, napadá virus, který má na svědomí vznik oparů, zhruba devadesát procent populace. U každého třetího až čtvrtého se projevuje právě puchýři a strupy.

V extrémních případech se může nákaza přenést do očí, vyvolat zánět oční rohovky a vést dokonce ke slepotě.  

Nezanedbat hygienu

Tragickému konci se však dá předejít dodržováním tří základních pravidel. Předně je třeba ve chvíli, kdy se objeví první puchýřek, dbát na zvýšenou hygienu rukou. Pečlivě si je mýt a důkladně osušovat před jakýmkoli kontaktem s okem, zejména před jeho mnutím.

Pozor by si měli hlavně dát ti, kteří používají kontaktní čočky. Dříve než je uchopí do prstů, měli by si je řádně omýt.

Při počínající infekci nesmějí postižení používat také stejnou žínku a ručník na ústa a oči. Nahradit je mohou nejlépe jednorázovými hygienickými potřebami.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Trápí vás často opary?
Anketa
Trápí vás často opary?
Ano
70.5 %
Ne
29.5 %
Celkem hlasovalo 645 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků