Hlavní obsah
Denní doporučená dávka soli je asi šest gramů, tedy malá kávová lžička. Foto: Profimedia.cz

Omezení soli snižuje krevní tlak a rizika infarktu i mrtvice

Omezením příjmu soli lze dosáhnout nejen snížení vysokého krevního tlaku, ale také snížení rizika infarktu a mrtvice. Nadměrné množství sodíku v krvi totiž způsobuje zúžení a nesprávnou funkci cév. Pokud tedy dojde ke snížení příjmu sodíku, průtok krve se v cévách okamžitě zlepší.

Denní doporučená dávka soli je asi šest gramů, tedy malá kávová lžička. Foto: Profimedia.cz
Omezení soli snižuje krevní tlak a rizika infarktu i mrtvice

Ve výzkumu australských kardiologů se prokázalo, že omezení konzumace soli vede ke zlepšení funkce endoteliálních neboli výstelkových buněk v cévách, a tím dojde ke zlepšení regulace průtoku krve.

Omezení soli pomáhá i obézním lidem

Australané sledovali vliv sníženého příjmu sodíku také u osob obézních a s nadváhou, které jinak měly normální krevní tlak. U nich po omezení konzumace soli došlo k výraznému zlepšení průtoku krve cévami.

„Zjistili jsme, že pokud omezíme obsah soli v jídelníčku, vidíme přímý pozitivní vliv na cévy,“ tvrdí jedna z autorek studie Jennifer B. Keoghová z Adelaide.

Denní doporučená dávka soli je asi šest gramů, tedy malá kávová lžička. Běžně však v západním jídelníčku najdeme dvojnásobek tohoto množství. Bohaté na soli jsou především polotovary a hotová jídla.

Studie byla publikována v časopise Clinical Nutrition.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků