Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Bradley C. Bower, Reuters

Očkování proti chřipce Češi podceňují, hlavně kvůli předsudkům

Jen 17 procent obyvatel České republiky uvažuje letos o očkování proti chřipce. Stav je podobný, jako v minulých letech, ukázal to průzkum agentury STEM/MARK. Ve skutečnosti se ale nechá očkovat jen pět procent lidí. Drtivá většina dotázaných, 96 procent, přitom o možnosti očkování ví. Češi odmítají očkování hlavně kvůli předsudkům.

Ilustrační foto Foto: Bradley C. Bower, Reuters
Očkování proti chřipce Češi podceňují, hlavně kvůli předsudkům

Například 37 procent dotázaných nevěří, že jim očkování může pomoci, 24 procent má obavu z vedlejších účinků, 26 procent soudí, že nepatří do rizikové skupiny a 27 procent považuje očkování za zbytečné, protože prý chřipkou netrpí. V letošním dubnovém průzkumu odpovídalo 600 lidí.

Přestože v minulé chřipkové sezóně bylo 532 závažných případů chřipky, z nichž 124 skončilo úmrtím, jen 54 procent dotázaných vědělo, že chřipka může mít smrtelné následky.

Přibližně dvě procenta všech úmrtí, což je v ČR téměř 2000 lidí ročně, je možné považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou
Jan Kynčl, Státní zdravotní ústav

"Význam očkování proti chřipce je nesporný. Může zmírnit průběh nemoci a také zachránit život, zejména u lidí nad 65 let a pacientů s chronickým onemocněním. Právě těmto dvěma skupinám je očkování hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění," řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta s tím, že mezi seniory je očkováno jen 20 procent.

Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu nespočívá závažnost chřipky jen ve vlastním onemocnění, ale také v komplikacích, které její průběh zhoršují.

"Přibližně dvě procenta všech úmrtí, což je v ČR téměř 2000 lidí ročně, je možné považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou. V důsledku chřipky tedy zemře víc lidí než v důsledku dopravních nehod, přitom pozornost se jí věnuje menší," řekl Kynčl.

Procento očkovaných v ČR a průměrné procento plánujících očkování
rok plánovali očkovánídali se očkovat
2009177,8
2010175,3
2011175,1
2012175,8
 zdroj: STEM/MARK

Výzkum ukázal, že hlavním argumentem pro rozhodnutí dát se očkovat je doporučení lékaře, uvedlo to 35 procent dotázaných.

Důvěru v účinnost vakcinace má 33 procent lidí, neohrozit své blízké chřipkou se snaží 22 procent. Za příslušníka rizikové skupiny se považuje 20 procent dotázaných.

Necelá polovina dotázaných ve věku 18 až 55 let, konkrétně 48 procent, uvedla, že by očkování proti chřipce doporučila rodičům a prarodičům.

Nejčastěji se lidé dozvědí o očkování od svého praktického lékaře, 41 procent. Z těch, kteří pak skutečně očkování podstoupí, se o očkování od svého lékaře dozvědělo 62 procent. Z internetu se o očkování dozví 37 procent lidí, hlavně mladších, z televize 34 procent a z denního tisku 18 procent.

Oproti světu je počet očkovaných v ČR minimální, například v USA je naočkováno zhruba 46 procent obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků