Hlavní obsah
Obavy ze ztráty práce mohou být vysoce stresující. Foto: Profimedia.cz

Obavy o práci jsou pro zdraví nebezpečnější než nezaměstnanost

Pouhý strach, že ztratíte práci, vás může stát zdraví. Podle posledních výzkumů je překvapivě nebezpečnější, než skutečná ztráta zaměstnání.

Obavy ze ztráty práce mohou být vysoce stresující. Foto: Profimedia.cz
Obavy o práci jsou pro zdraví nebezpečnější než nezaměstnanost

Američtí vědci prováděli studii, která zkoumala zdravotní stav nezaměstnaných a respondentů, kteří jsou dosud v pracovním poměru, ale hrozí, že jim brzy skončí. Ukázalo se, že hůře jsou na tom lidé, kterým vyhazov teprve hrozí.

"Rizikovějším faktorem pro zdraví než kouření a vysoký krevní tlak je chronická nejistota," vysvětluje Dr. Sarah Burgardová z Michiganské univerzity. Podle ní je na vině stres, který může vést k vážným poruchám zdraví.

Burgardová se svým týmem analyzovala údaje ze dvou celonárodních průzkumů. Výsledky zveřejnila v časopise Social Science & Medicine. "Dramatické změny na americkém trhu práce oslabily vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a probudily obavy ze ztráty zaměstnání," uvádí se v článku.

Obavy ze ztráty práce jsou podle předpokladu expertů nebezpečné v tom, že zaměstnání je spojeno s dalšími faktory - zdravotním pojištěním či důchodem. Strach o to, že o ně přijdeme, tak vyvolává hned několikanásobný stres.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků