Hlavní obsah

O vnímání pachu lidského těla rozhoduje gen

O tom, zda nám určitý člověk voní či zapáchá rozhoduje podle amerických vědců čichový receptor kódovaný genem. Studie časopisu Nature pomáhá vysvětlit, proč týž upocený člověk může někomu vonět po vanilce, zatímco jinému po moči. A přibližně třetina dospělých prý nemá vůbec žádný čichový vjem.

O vnímání pachu lidského těla rozhoduje gen

Vědci z Dukeovy univerzity v Durhamu v Severní Karolíně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku se zaměřili na látku zvanou androstenon, na kterou podle nich lidé reagují různě. Tato chemikálie vzniká, když tělo uvolňuje mužský sexuální hormon testosteron. 

Androstenon je obsažen v potu mužů i žen, ale ve větší koncentraci se vyskytuje u mužů. Zdá se, že to, jak člověk vnímá jeho odér, do značné míry souvisí s variantami genu nazvaného OR7D4 v čichovém receptoru. 

"Je dobře známo, že lidé vnímají androstenon různě. Nevědělo se ale proč," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters Hiroaki Macunami z Dukeovy univerzity. 

Jen nepatrné rozdíly způsobují přechod mezi vůní a zápachem

Badatelé v Macunamiho laboratoři proto testovali chemické látky obsažené v potu na většině ze 400 známých čichových receptorů, jichž využívá nos ke zjišťování pachů a chemikálií. Objevili, že gen OR7D4 silně reaguje s androstenonem.

Poté začali zjišťovat, zda varianty tohoto genu mají vliv na to, jak lidé vnímají pach androstenonu v mužském potu.  Zjistili, že nepatrné genetické obměny určují, zda má androstenon pronikavý zápach, sladkou vanilce podobnou vůni nebo nemá vůbec žádný odér. 

"Existují náznaky, že tato chemická látka může u lidí modifikovat náladu nebo hormonální hladinu," řekl Macunami. "Nevíme však, zda receptor, který jsme objevili, se nějakým způsobem podílí na tomto procesu." 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků