Hlavní obsah

Nutrikosmetika pomáhá pleti, vlasům i nehtům

Sluníčko dokáže pohladit po duši a svět se zdá lepší, ale pleť a vlasy mohou sluneční paprsky poškodit. Vlasy jsou suché, křehké, ztrácejí pružnost a lesk. Trpět mohou i nehty. Neubližuje jim slunce, ale voda. Pleť, vlasy a nehty lze ovlivňovat nejen zvnějšku, ale také zevnitř. Vhodné je maso a listová zelenina, ale přísun potřebných látek z potravin nemusí být dostatečný. Pak může přijít ke slovu takzvaná nutrikosmetika neboli doplňky stravy obsahující vhodné minerály, stopové prvky a vitaminy.

Nutrikosmetika pomáhá pleti, vlasům i nehtům

Podle lékařky Heleny Drozenové z Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice maso obsahuje železo, které je velmi důležité pro pokožku i vlasy a zabraňuje lámavosti a třepení nehtů. Například vegetariáni mají křehčí a lámavější nehty. 

Vitamin C podporuje pevnost a elasticitu pokožky, urychluje biologické procesy odpovědné za její regeneraci. Má antioxidační účinky a spolu s vitaminem A, E a selenem zpomaluje stárnutí kůže. Vitamin E zpomaluje degenerativní procesy v kůži. 

Zinek má zásadní význam pro správnou strukturu keratinu, který je základním stavebním kamenem vlasů a nehtů. Jeho nedostatek se projevuje onemocněním kůže, lámavými nehty, bílými skvrnami na nehtech a zvýšeným vypadáváním vlasů. 

Vlasům opravdu pomůže tradiční žloutek

V potravinových doplňcích může být také lykopen. O něm se v poslední době tvrdí, že snižuje i riziko vzniku mnoha druhů nádorových onemocnění, mezi něž patří i rakovina kůže. Mohou také obsahovat olej ze semen pupalky dvouleté, který chrání povrchové struktury pokožky a zajišťuje její správnou hydrataci. Obnovení vitality vlasů podporuje přeslička rolní, která je zdrojem křemíku. 

Existuje i potravní doplněk s kombinací látek podporujících opalování. Chrání kůži a přispívá ke zhnědnutí pokožky. Užívá se již měsíc či dva před plánovaným sluněním. 

Kvalitě vlasů prospívají také zábaly ze žloutků a droždí i vývar z kopřiv, což věděly už naše babičky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků