Hlavní obsah
Vstávat v noci s pocitem nutkání na močení není normální. Foto: Profimedia.cz

Noční vstávání na záchod narušuje spánek i pracovní výkonnost

Nová zjištění, která byla předložena na kongresu Evropské urologické asociace v Miláně, ukazují, že probuzení jednou nebo vícekrát za noc s pocitem neodbytného nucení na močení (nykturie) je spojeno s výrazným poklesem produktivity práce i mimopracovních aktivit.

Vstávat v noci s pocitem nutkání na močení není normální. Foto: Profimedia.cz
Noční vstávání na záchod narušuje spánek i pracovní výkonnost

Negativní dopad nykturie na výkon pacientů během dne potvrdila analýza údajů získaných ze dvou tříměsíčních klinických zkoušek. K hodnocení produktivity práce byly použity dotazníky zkoumající produktivitu práce a narušení aktivit 646 respondentů.

U pracujících nykturiků byl zjištěn pokles produktivity práce o 25 %, což je větší podíl než v případě hyperaktivního močového měchýře (10–12 %) a srovnatelný s dalšími neurologickými chronickými onemocněními, jako je jícnový reflux (25 %), těžké astma (21 %), chronická obstrukční plicní choroba (19 %) nebo zácpa (34 %).

U pacientů trpících nykturií byla navíc zjištěna o 34 % snížená schopnost věnovat se denním aktivitám.

Není projevem stáří

„Bohužel i ve dnešní době převládá mezi pacienty mylná domněnka, že je nykturie projevem stárnutí, že je normální. Vstávat v noci s pocitem nutkání na močení, ať už ve 20, 45, nebo 60 letech, však normální není. Za daným symptomem se mohou skrývat onemocnění jako nykturie a s ní spjatá noční polyurie, ale může to být i známka závažnějšího, například nádorového onemocnění,“ varuje lékařka urologického oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce MUDr. Romana Richterová.

Další zjištění předložená na kongresu Evropské urologické asociace pocházela z analýzy subjektivních údajů, které poskytli sami pacienti.

V rámci dvou kontrolovaných zkoušek se odborníci dotazovali 513 mužů a 273 žen, co jim nejvíce vadí na tom, že musí v noci vstát a jít na záchod.

Obava z pádu

Respondenty nejvíce obtěžuje narušený spánek (57 % mužů, 42 % žen), neschopnost znovu usnout (32 % mužů, 28 % žen) a únava následující ráno (17 % mužů, 15 % žen). Menší podskupina starších pacientů uváděla obavu z pádu následkem závratě a považovala nutnost chodit v noci na záchod za velmi obtěžující až otravnou.

MUDr. Romana Richterová doporučuje neodbytnému nucení na močení v noci věnovat pozornost a nestydět se svěřit lékaři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků