Hlavní obsah
V roce 2012 bylo ve speciálních Stanech v Praze, Ostravě a Brně zdarma vyšetřeno celkem 3523 návštěvníků. Foto: Petr Janiš, Právo

Každým rokem roste počet nemocných s rakovinou kůže. Z velké části za to může úbytek ozónové vrstvy v atmosféře a pak také špatný životní styl. V rámci prevence je ale ze všeho nejdůležitější dodržování zásad správného opalování.

V roce 2012 bylo ve speciálních Stanech v Praze, Ostravě a Brně zdarma vyšetřeno celkem 3523 návštěvníků. Foto: Petr Janiš, Právo
Nebezpečná pigmentová znaménka

Chránit kůži před slunečním zářením by dnes mělo být už samozřejmostí.

"Vždy je nutné se vyhýbat prudkému polednímu slunci, mezi 11. – 14. hodinou, čím blíže rovníku, tím širší je časové rozpětí. Dodržení této zásady sníží expozici UVB záření o 60 – 80 % celkové denní dávky. Při pobytu na přímém slunci je nezbytné chránit kůži opalovacími prostředky s ochrannými UVA a UVB faktory, odpovídajícími kožnímu fototypu, místu pobytu a délce doby slunění," radí prim. MUDr. Ivana Krajsová, MBA z Dermatovenerologické kliniky VFN I. Lékařské fakulty UK a dodává:

"Čím světlejší kůže, oblast blíže rovníku a delší doba strávená na slunci, tím vyšší faktor je nutné zvolit. Pokud již dojde ke spálení kůže, musí být následně absolutně chráněna před sluncem až do úplného zklidnění a odhojení reakce."

Chránit kůži před slunečním zářením by dnes mělo být už samozřejmostí.

Foto: Eucerin


Nebezpečný melanom

Melanom je velmi agresivní nádor s vysokou úmrtností. Pokud se ale rozpozná v počínající fázi onemocnění, je plně vyléčitelný včasným chirurgickým odstraněním.

K rozpoznání nádoru existují tzv. ABCD rysy - základní charakteristiky počínajícího melanomu.

A (asymmetry) – ložisko má asymetrický tvar, kterým se výrazně liší od ostatních pigmentových projevů na kůži.

B (border) - okraje jsou nepravidelné s četnými zářezy a výběžky, kterými se nádor postupně šíří do okolí.

C (color) - barva počínajícího melanomu je většinou výrazná, tmavě hnědá s častými barevnými nepravidelnostmi, v ložisku se nacházejí různé odstíny hnědé či černé barvy, často i růžové, červené, nebo šedomodré i bílé plošky.

D (diameter) - alespoň jeden rozměr ložiska přesahuje 6 mm, melanomy menší než 6 mm jsou velmi vzácné, spíše bývají i počínající melanomy větší než 10 mm, nebo se této velikosti blíží. Významným rysem svědčícím pro melanom je také trvalé, i když třeba pomalé, zvětšování pigmentového ložiska.

"Pokud vyšetřované pigmentové ložisko splňuje následující uvedené parametry, je vždy nutné doporučit nemocného k dalšímu vyšetření do melanomového centra," upozorňuje primářka Krajsová.

Vyšetření zdarma k evropskému Dni melanomu

V roce 2012 bylo ve speciálních stanech v Praze, Ostravě a Brně zdarma vyšetřeno celkem 3523 návštěvníků. Celkem bylo objeveno 103 zhoubných kožních nádorů (konkrétně 61 bazaliomů, 16 spinaliomů a 26 melanomů).

V letošním roce se ještě můžete nechat zdarma vyšetřit v Brně, Ostravě a v Hradci Králové

  • Brno - 6. 5. 2013 v 10-18 h na náměstí Svobody
  • Ostrava - 13. 5. 2013 v 10-18 h v Avion Shopping Parku
  • Hradec Králové - 15. 5. 2013 v 10-18 h, v planetáriu a sol. laboratoři
Jací lidé by měli vyšetření absolvovat?
se světlou kůží a přítomností pih
s větším množstvím mateřských znamének (> 50)
v jejichž rodině se melanom vyskytl
kteří se v dětství spálili
pravidelně trávící dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku
s měnícím se pigmentovým znaménkem
s nově vzniklým pigmentovým znaménkem po 35. roce věku
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků