Hlavní obsah
Pravidelný dlouhý běh dokáže prodloužit život. Foto: Profimedia.cz

Namáhavé a vyčerpávající cvičení prodlužuje život

Vyčerpávající a usilovné cvičení je klíčem k dlouhému životu. Zatímco i mírný pohyb vykonávaný pravidelně prospívá zdraví, teprve usilovné cvičení jako dlouhý běh, sprint či extrémní posilování skutečně mohou prodloužit život. Náročné pohybové aktivity, jako je třeba běh maratónu, prý zastavují buňky před umíráním a udržují tělo zdravé až do vysokého věku.

Pravidelný dlouhý běh dokáže prodloužit život. Foto: Profimedia.cz
Namáhavé a vyčerpávající cvičení prodlužuje život

Odborníci se teď snaží zjistit, jaká látka se v těle maratonců při běhu vytváří, že dokáže zcela zastavit tzv. apoptózu neboli buněčnou smrt. Pokud se jim látku podaří izolovat, mohli by tak získat lék proti stárnutí. Zatím to vypadá, že onou sloučeninou je bílkovina sirtuin, který se v buňkách tvoří při náročném cvičení. Sirtuin přitom chrání také buňky, které se nemohou normálně renegerovat a jimiž jsou třeba buňky příčně pruhované svaloviny.

„Sirtuiny samy mohou zvyšovat míru přežití u savců, člověka nevyjímaje,“ tvrdí doktor Matteo Russo, jenž se principem účinku sirtuinů zabývá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků