Hlavní obsah

Mužům škodí velké množství sóji

Američtí vědci upozorňují, že příliš velké množství sóji, základ makrobiotické a vegetariánské stravy, může mít negativní vliv na zdraví mužů. Vysoký obsah isoflavonů v sóji podle nich způsobuje agresivní a zhoršené společenské chování u příslušníků silnějšího pohlaví.

Mužům škodí velké množství sóji

Biologové z Wake Forest University ve Spojených státech u samců opic testovali vliv nadměrné konzumace bobů a zjistili, že látka isoflavon ovlivňuje jejich chování. Podle biologů je tato látka rostlinnou obdobou estrogenů, ženských pohlavních hormonů.

"Výzkumy se dříve zaměřovaly především na potenciální blahodárné účinky isoflavonů na redukci různých rakovinných nádorů, osteoporózy, kardiovaskulárních chorob a postmenopauzálních symptomů, ale nikdo si nevšímal negativních vedlejších účinků na chování mužů," tvrdí ve své studii autoři výzkumu.  

Ženám sója nevadí

"Lidé jsou přesvědčení, že sója působí jen blahodárně. Žijeme v hloupém přesvědčení, že co je dobré pro jednoho, musí být dobré pro všechny. A čím víc toho konzumujeme, tím je účinek silnější," prohlásil profesor Jay R. Kaplan.

"Ale není to pravda. Náš výzkum potvrzuje, že je důležité zohledňovat nejen množství účinných látek, ale musíme brát v potaz také pohlaví konzumenta," řekl Kaplan a dodal, že agresivní chování spojené s hojným požíváním sóji nebylo u žen prokázáno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků