Hlavní obsah

Mnoho infarktů prochází bez povšimnutí

Více než 40 procent infarktů může projít u lidí bez povšimnutí, myslí si vědci. Po studii více než čtyř tisíc lidí, holandští vědci zjistili, že infarkt si neuvědomí třetina mužů a více než polovina žen.

Mnoho infarktů prochází bez povšimnutí

To, že si mnoho žen infarkt neuvědomí přičítají vědci tomu, že jejich symptomy bývají méně typické. Mimo jiné nemusí mít bolesti hrudníku, ale ramen.

Vědci hledali u zkoumané skupiny známky po infarktech, které prošly bez povšimnutí. Celkově vypočítali, že na každých tisíc let života zkoumané skupiny připadá přibližně devět nezaznamenaných infarktů.

Vědec doktor Eric Boersma řekl, že je pravděpodobné, že většina těchto infarktů nebyla zaznamenána proto, že u nich nebyly typické příznaky. Řekl také, že existuje mnoho důvodů pro skutečnost, že infarkt nezaznamenají ženy častěji než muži. "Ženy mohou cítit bolest ramen místo bolesti hrudníku. Někdy si také myslí, že měly silnou chřipku, jejíž rekonvalescence trvá dlouho. I stěžování si na silnou bolest žaludku může být teoreticky známkou infarktu."

Doktor Boersma také prohlásil, že přestože byla studie dělána v Holandsku, její výsledky se dají nejspíše aplikovat na jakoukoli jinou rozvinutou zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků