Hlavní obsah
Jakub Noha Foto: Jakub Noha

Migréna zvyšuje nebezpečí mrtvice

Lidé, kteří trpí migrénou, jsou dvojnásobně náchylnější k možné náhlé mozkové příhodě než ti, kteří tuto formu bolesti hlavy prakticky neznají. K tomuto závěru dospěl mezinárodní výzkumný tým z Royal Victoria Hospital v kanadském Montrealu pod vedením Mahyara Etminana.

Jakub Noha Foto: Jakub Noha
Migréna zvyšuje nebezpečí mrtvice

V analýze, kterou zveřejnil časopis British Medical Journal, vědci uvádějí, že vycházeli ze čtrnácti publikovaných studií, které se zabývají migrénou, a znovu prozkoumali základní data.

Vyplynulo z nich, že mrtvice hrozí zejména těm pacientům, u nichž se bolest hlavy předem ohlašuje takzvanou aurou a projevuje se zřetelnými, byť dočasnými poruchami řeči, vidění a citlivosti. Riziko je u nich 2,3krát vyšší.

Nejohroženější skupinou jsou přitom stejně postižené ženy do pětačtyřiceti let. U nich je hrozba mozkové příhody vyšší dokonce 2,8krát než u jejich zdravých vrstevnic. Osminásobné riziko pak podstupují ženy, které pravidelně užívají antikoncepční pilulky.

Pohled z druhé strany

Podle názoru Dafydda Thomase, neurologa z londýnské St. Mary´s Hospital, který k publikované studii připojil kritický komentář, však není třeba se touto analýzou hluboce znepokojovat.

Už vzhledem k tomu, že podstatná část pacientů, kteří se léčí s migrénou, se rekrutuje z lidí na prahu dospělosti a případy mrtvice v této věkové kategorii tvoří ve statistických údajích víceméně jen zanedbatelné procento.

Neurolog ale souhlasí s tím, že je třeba preventivně se vyhýbat rizikovým faktorům, které tvoří spouštěcí mechanismus mrtvice. Zejména tedy kouření a v něktrerých případech i antikoncepčním tabletám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků