Hlavní obsah

Marihuana může pomoci zastavit růst nádoru tlustého střeva

Marihuana se teď dostala do popředí zájmu onkologů. Látky obsažené v konopí totiž mohou pomoci v léčbě rakoviny tlustého střeva. Určité sloučeniny z této drogy zapínají receptory nádorových buněk a způsobují tak zastavení růstu nádoru a někdy i jeho regresi.

Marihuana může pomoci zastavit růst nádoru tlustého střeva

Laboratorní testy prováděl tým Raymonda DuBoise z Texaské univerzity v Houstonu. U myší pak vědci vypínali a zapínali jednotlivé receptory, konkrétně pracovali s receptorem CB1 pro kanabinoid.

„Když jsme tento receptor vypnuli, počet nádorů dramaticky vzrostl,“ tvrdí Dubios. Když ale myším majícím receptor CB1 podali extrakty z marihuany, tumory se zmenšily. Výsledky naznačují, že rakovina tlustého střeva a další typy rakoviny, jejichž růst je omezován tímto receptorem, mohou být léčeny podobnou metodou.

Zatím však není jasné, zda dokáží receptor CB1 výtažky z marihuany zapnout také u člověka. Receptor může být vypnut při procesu zvaném metylace, tedy minimálně v případě rakoviny tlustého střeva. A naopak pomocí demetylačních léků aktivován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků