Hlavní obsah
Diplom za 2. místo v soutěži o nejlepší studentský web Foto: Jana Melicharová

Letošní Světový den boje proti AIDS je určen ženám

Na první prosincový den připadá Světový den boje proti AIDS, který v roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace s podporou Valného shromáždění OSN. Letošní den je věnován především ženám a dívkám na celém světě, které epidemie HIV/AIDS podstatně ohrožuje.

Diplom za 2. místo v soutěži o nejlepší studentský web Foto: Jana Melicharová
Letošní Světový den boje proti AIDS je určen ženám

Ženy jsou AIDS až 2,5krát zranitelnější než muži. Ačkoli byla nemoc AIDS dříve považována především za onemocnění mužů, ženy nyní tvoří již polovinu HIV pozitivních pacientů. Jejich zranitelnost vyplývá zejména z neznalosti problematiky přenosu viru HIV. Ženy v některých zemích mají také příliš malý vliv na to, aby vyžadovaly po partnerovi bezpečný sex. [celá zpráva]

"Ženy musejí hrát v tažení proti AIDS významnou úlohu. Jsou odvážné a vynalézavé. V mnoha zemích, které jsem navštívil, je to právě jejich hlas, který je slyšet. Právě ony se snaží veřejně, otevřeně a svobodně debatovat. Často se ale stávají spíše terčem odsouzení, předsudků, zneužívání a násilí," řekl ve svém letošním poselství ke dni AIDS generální tajemník OSN Kofi Annan.

Na světě žije celkem 39,4 miliónu lidí HIV pozitivních. Letos se virem infikovalo 4,9 miliónů obyvatel naší planety, přes tři milióny jich zemřely.

Zhruba každých čtrnáct vteřin se na světě infikuje jeden další člověk. Nejhorší situace je přitom v subsaharské Africe, kde je v některých zemích infikováno až 25 procent lidí v produktivním věku. Nejrychleji se však epidemie šíří ve východní a střední Asii a východní Evropě, kde je nejhorší situace v Rusku a na Ukrajině.

109 Čechů zemřelo na AIDS

V České republice funguje vyspělý program prevence a existuje zde také dobrá informovanost veřejnosti o hrozbě nemoci. Přesto i zde počet infikovaných stoupá.

Dosud bylo v ČR zaznamenáno 716 lidí nakažených virem HIV, 109 z nich zemřelo. [celá zpráva] Skutečný počet HIV pozitivních je však podle odhadů mnohem vyšší. Nemoc AIDS se rozvinula u 181 lidí. Klesá počet dobrovolných žádostí o test, většina HIV pozitivních byla diagnostikována na základě jiných vyšetření či jiných obtíží.

Nejčastějším způsobem přenosu viru HIV je homosexuální či bisexuální styk (60,2% případů). Ve 22,1 % případů došlo k infekci při heterosexuálním styku. Infekce při injekčním užívání drog byla dosud prokázána v přibližně u 3 % případů, necelá 4 % připadají na příjemce krve. Byly zaznamenány čtyři přenosy HIV z matky na dítě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků