Hlavní obsah

Stoupá počet Asiatek nakažených HIV při manželském sexu

23. 11. 2004, 14:15 – MANILA

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý upozornila, že se stále více žen zejména v asijských zemích nakazí virem HIV při manželském sexu. Shigeru Omi, oblastní ředitel WHO se sídlem v Manile dodal, že počet nakažených žen v Asii vzrostl za poslední dva roky o deset procent.

Foto: Stanislava Dvořáková

Ředitelka Městské knihovny PhDr.Jana Kalousková a vydavatel Jiří Brauner představili posluchačům neobvykle statečnou ženu Věru Sosnarovou.

Článek

Ženy, které jsou vdané a žijí monogamně, nyní představují většinu nově nakažených HIV, a to v mnoha zemích, například v Kambodži a Thajsku. Omi dokonce uvedl, že se choroba AIDS stala "epidemií dívek".

Omi přitom prohlásil, že ty, které se nakazily HIV, sice nemají riskantní styky, při nichž by pohlavně žily s více partnery. Na vině jsou jejich manželé, kteří navštěvují prostitutky, injekcemi si do žil vpravují drogy nebo vyhledávají styk s jinými muži z rizikových skupin.

Zároveň upozornil na skutečnost, že v mnohých zemích je pro ženy těžké, aby si vydobyly partnerovu věrnost či užívání prezervativů. Mnohé ani nemohou odmítnout v manželství sex. Přitom ani nevědí, že jejich muž je nakažen, varoval Omi.

Mnohé ženy také mají omezený přístup k informacím o nákaze HIV a chorobě AIDS, což je dáno tím, že některé nejsou gramotné a zdravotnické služby, které mají na starosti prevenci, se na ně málokdy obracejí. Podle Omiho bude nyní potřeba, aby WHO vyvinula programy na pomoc ohroženým ženám.

Reklama

Související témata:

Související články

Bavorsko elektrifikuje železnici na Cheb

23. 8. 2016, 22:40

Bavorsko se přece jen chystá elektrifikovat železnici z Norimberku směrem na Drážďany, včetně odbočky na Marktredwitz a Cheb. Karlovarský kraj se opět stane...

Lék proti AIDS pomůže chudým zemím

24. 9. 2004, 9:38

Díky podílu českých vědců na výrobě nového léku proti AIDS bude léčba tohoto onemocnění umožněna i lidem ve velmi chudých zemích, zejména Afriky, kde prudce...

Výběr článků