Hlavní obsah
Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny, které tlumí enzym, jenž rozkládá lék. Foto: Profimedia.cz

Lékaři varují před mícháním grepů s léky na cholesterol a krevní tlak

Kanadští vědci varují před potenciálně nebezpečnou kombinací grapefruitů a některých léků. Šťáva z grepu může zabraňovat rozkladu léků ve střevech a játrech, a způsobit tak předávkování organismu těmito léky.

Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny, které tlumí enzym, jenž rozkládá lék. Foto: Profimedia.cz
Lékaři varují před mícháním grepů s léky na cholesterol a krevní tlak

Odborníci z Lawsonova výzkumného ústavu zdraví (LHRI) tvrdí, že v roce 2008 bylo 17 léků, které po požití grepu způsobovaly závažné vedlejší účinky. Letos to bylo už 43 medikamentů, uvádějí experti v článku, který otiskl odborný časopis Canadian Medical Association Journal. Jsou mezi nimi léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu nebo ty, které se berou na potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů.

Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny, které tlumí enzym, jenž rozkládá lék. Z trávicího ústrojí se tak do těla dostane větší množství medikamentu, než tělo dokáže snést.

Grepy znásobují účinky léku

"Jedna tableta léku se sklenicí grepového džusu může mít podobné účinky, jako si vzít pět nebo deset tablet léku se sklenicí vody," řekl BBC jeden z výzkumníků David Bailey.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.  Podle ní problematická reakce s grepem byla poprvé pozorována u blokátorů vápníkového kanálu, které se berou při léčbě vysokého tlaku. Největší změny pak byly popsány u simvastatinu, který se dává na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

"Ovlivnění grapefruitovou šťávou se však týká celé řady různých léčivých látek, tento údaj se uvádí v příbalové informaci a pacienti by měli vždy dodržovat instrukci, pokud si přečtou, že lék, který dostali, se nemá zapíjet grapefruitovou šťávou," zdůraznila mluvčí.

Britský deník The Telegraph na webu napsal, že nadměrné množství léku v těle se může projevovat halucinacemi, poklesem krevního tlaku, ale také svalovými nebo dýchacími obtížemi či zrychlením tepu. Někteří lidé po reakci mezi chemickými látkami v grepech a léčivech zemřeli. Lékaři a farmaceuti by si podle expertů měli být tohoto problému více vědomi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků