Hlavní obsah

Lékaři letos zaznamenali výrazný nárůst klíšťové encefalitidy

Případů klíšťové encefalitidy v Česku letos výrazně přibylo. Odborníci zatím zaznamenali největší nárůst za posledních deset let. Státní zdravotní ústav (SZÚ) k 28. srpnu evidoval 349 nemocných. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jejich počet zvýšil o 54 procent. Podle odborníků to způsobilo počasí, které klíšťatům přeje, a hlavně nízký počet lidí, které před zákeřnou chorobou chrání očkování.

Lékaři letos zaznamenali výrazný nárůst klíšťové encefalitidy

S infikovaným klíštětem se lidé mohou setkat prakticky na celém území republiky. Největší ohniska se již tradičně nacházejí v jižních a středních Čechách, na Ústecku a v některých oblastech Vysočiny. "Klíště se ale vyskytuje i ve výšce přes 800 metrů nad mořem," říká Roman Prymula z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Již tedy podle něj neplatí, že by výše položená místa byla invazi tohoto hmyzu zcela ušetřena. Odborníci to přisuzují změnám klimatu. Klíšťata již například zaznamenali i v severní Evropě, kde se dříve nevyskytovala.

Nejúčinnější ochranou proti této nemoci je očkování. V Česku je ale takto chráněno asi 11 procent obyvatel, uvedl Prymula. Vliv očkování podle něj dokládá příklad sousedního Rakouska, kde vakcinaci podstoupilo 80 procent obyvatel. "Při obdobných epidemiologických podmínkách je výskyt klíšťové encefalitidy u nás více než šestinásobně vyšší než u našich sousedů," upřesnil.

České rodiny často nechávají očkovat hlavně děti, kterým na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. "S narůstajícím věkem se zvyšuje procento závažných průběhů a následků. Klíšťová encefalitida ohrožuje v našich podmínkách závažným průběhem právě starší lidi," uvedl primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík. Chránit by se podle něj proto měli především senioři. Vakcínu tvoří tři dávky, jedna včetně aplikace vyjde asi na 400 korun.

Jiné způsoby než očkování podle Chmelíka nejsou dostatečně spolehlivé. Klíšťata přenášejí vedle encefalitidy i lymeskou borreliózu, proti níž se však očkovat nedá. Prymula proto doporučuje chránit se repelenty, nosit světlý oděv, na kterém jsou klíšťata vidět, a kalhoty ústící do ponožek. Zahrady či parky také mohou bránit pásy z kamenů, přes která drobný hmyz nepřeleze. Zakouslé klíště by se podle něj mělo co nejrychleji vytáhnout pinzetou.

Klíšťový zánět mozku neboli encefalitida má v počátcích obdobné příznaky jako běžná chřipka, později se připojí neurologické problémy. Nakažení lidé se cítí unavení a malátní. Loni touto chorobou v Česku onemocnělo 642 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků