Hlavní obsah

Kouření vodní dýmky není bezpečnější než cigarety

Kouřením vodní dýmky si člověk do těla vpraví víc dehtu a oxidu uhelnatého než z cigaret. Při užití malého rychle zápalného uhlíku se překračuje evropský limit pro dehet v cigaretách dvaatřicetkrát a pro oxid uhelnatý sedmnáctkrát.

Kouření vodní dýmky není bezpečnější než cigarety

Podle Magdaleny Ježkové ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) si v Česku vodní dýmku oblíbili hlavně mladí lidé, často dívky a zapřisáhlí nekuřáci. Podle ní je ale neškodnost vodních dýmek mýtem.

Podle jednoho z výzkumů kouřilo vodní dýmku v Česku asi 14 procent patnáctiletých dětí. "Je to 'in', mladí lidé si vodní dýmku spojují s orientem, dobrodružstvím a pohodou, často se kouří třeba v čajovnách, čím dál víc ale přímo doma," řekla Ježková. Vodní dýmky si lidé vozí jako dárek z cest, koupit se dají ale i v českých prodejnách a na internetu. Cenově jsou stále dostupnější, dnes se dají vodní dýmky koupit od zhruba 700 korun. Tabákové směsi se prodávají okolo stokoruny a uhlíky od třiceti korun výše. 

Ve vodní dýmce se kouří voňavý tabák nebo beztabáková směs melasy s ovocnou příchutí. Kouř prochází vodou a dlouhou hadicí k ústům a do plic. Podle Ježkové je myšlenka, že voda odfiltruje škodlivé látky, mylná. Při častém kouření nikotinového tabáku z vodní dýmky hrozí návyk a přechod na cigarety. Bez rizika ale není ani kouření beztabákových směsí. Výrobci totiž na krabičkách nezmiňují jejich přesné složení, proto vlastně není jasné, co do sebe člověk vdechuje. 

Nebezpečné je nedokonalé spalování

"Nebezpečné je především nedokonalé spalování, kvůli kterému se tvoří oxid uhelnatý," řekla Ježková. Ten vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky, kvůli tomu pak dochází k poruchám přenosu kyslíku k životně důležitým orgánům. Velké množství plynu i dehtu vdechují nejen aktivní kuřáci dýmky, ale i lidé v místnosti, kde se kouří. 

Odhaduje se, že na světě je asi sto milionů kuřáků vodních dýmek. Oblíbené je to hlavně v zemích Blízkého východu. Některé studie zjistily, že kouření vodní dýmky po dobu 30 až 60 minut se vyrovná vykouření celé krabičky cigaret. Ze studie egyptských párů také vyplynulo, že kouření vodní dýmky snižuje plodnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků