Hlavní obsah
Nádor v močovém měchýři. Foto: Profimedia.cz

Kouření má na svědomí polovinu případů rakoviny močového měchýře

Kouření je zlozvyk, který způsobuje řadu onemocnění. V první řadě rakovinu plic. Méně se už ví, že může také za více než polovinu případů rakoviny močového měchýře.

Nádor v močovém měchýři. Foto: Profimedia.cz
Kouření má na svědomí polovinu případů rakoviny močového měchýře

Rakovina močového měchýře je bohužel docela častým onemocněním. Každý rok se v Česku objeví na 2000 nových případů. Třikrát častěji postihuje muže než ženy a je prokázáno, že přibližně 65 % případů tohoto onemocnění u mužů je vyvoláno právě cigaretovým kouřem. Když kuřák se svým zlozvykem skončí, riziko onemocnění klesne po čtyřech letech dokonce až o 40 %.

„Kouření může za přibližně třetinu všech případů tohoto onemocnění u žen a více než polovinu všech případů u mužů. Kuřáci mají také častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret,“ vysvětlil MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti.

Nejčastější příznak – krev v moči

Nejčastějším příznakem rakoviny močového měchýře je krev v moči. Pokud se objeví, měla by velmi rychle následovat návštěva lékaře. „Přítomnost krve v moči nemusí být doprovázena bolestí ani dalšími příznaky. Krví zbarvená moč by tak měla být jasným signálem k návštěvě urologa,“ říká MUDr. Jana Horáková z urologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

Nezáleží přitom na množství krve, to může být různé. Onemocnění může být provázeno výjimečně i bolestí při močení nebo častým nutkáním na močení, příznaky tak mohou být podobné jako při zánětu močového měchýře nebo močové trubice. V pokročilých stadiích onemocnění může být nádor měchýře také hmatatelný v podbřišku.

Čas je důležitý

Jako při každém vážném onemocnění je i v léčbě rakoviny močového měchýře důležitá včasná diagnostika. Díky moderním metodám diagnostiky a léčby je většina případů onemocnění úspěšně vyléčena, zejména pokud se jedná o tzv. povrchový nádor, který neprorůstá do hlubších vrstev stěny močového měchýře. Tyto nádory lze obvykle vyléčit endoskopickou cestou, pacienti však musí být sledováni i po ukončení léčby, protože existuje riziko, že se onemocnění vrátí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků