Hlavní obsah
Bolestmi zad trpí stále více lidí. Foto: Profimedia.cz

Když záda bolí a lékaři stále nemohou odhalit důvod

Bolestmi zad trpí jednou za čas každý druhý z nás. Podle odborníků má opravdu zdravou páteř pouze jeden člověk ze sta, a tak právě tento zdravotní problém je i nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti populace.

Bolestmi zad trpí stále více lidí. Foto: Profimedia.cz
Když záda bolí a lékaři stále nemohou odhalit důvod

Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Důvody se zabývá mnoho lékařských disciplín. A možná právě to je příčinou toho, proč lidí s bolestí zad stále přibývá.

„Problém je v tom, že pohled každého specialisty je až příliš zúžen na svou odbornost. A tak se mnohdy dozvíme, že potíže nejsou revmatologického původu, nemají ortopedickou příčinu a ani neurologickou. Zobrazovací vyšetření, jako CT a RTG, často prokážou pouze běžné nárůstky. Na papíře jsme tedy zdrávi, ale bolesti máme stále,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Vilhelm z Termálních lázní Velké Losiny společnosti Royal Spa.

Za mnohé problémy totiž mohou změny v napětí, délce a funkci svalů.  "A bohužel stav a kondice svalů se nedají příliš dobře vyšetřit zobrazovacími a laboratorními metodami. Lékař je tedy odkázán pouze na svoje smysly a především hmat,“ upřesňuje Tomáš Vilhelm.

Změny ve svalech

Za bolesti jsou odpovědné změny v délce, napětí a pružnosti ve svalových vláknech – jejich vinou vznikají ohniska bolesti, tzv. spoušťové body. Příčinou bývá nezdravý pohybový režim, svalová poranění, nedostatek vitamínů B a železa a především dlouhodobý stres. Spoušťové body mohou být příčinou tzv. přenesených bolestí, které se projeví na úplně jiném místě, než vznikly. Často se tedy domníváme, že trpíme bolestmi v oblasti srdce či jiných vnitřních orgánů nebo máme obavy o své ploténky. Spoušťové body nesou také někdy odpovědnost za závratě, bolesti hlavy nebo urologické a gynekologické obtíže.

Jediným řešením v této chvíli je spoušťové body odstranit. „To lze několika způsoby neinvazivní techniky, například o kombinovanou elektroléčbu, strečink, masážní tlakové techniky či léčbu chladem. V poslední době se však stále častěji používá dryneedling, česky metoda suché jehly,“ říká Tomáš Vilhelm.

Jde o invazivní techniku, při které lékař pomocí tenkých pružných jehliček napichuje spoušťový bod. Jehlička rozruší nemocná svalová vlákénka bodu a tím se ztuhlý svalový snopec uvolní. Výhodou je zejména cílený, přesný zásah bodu, okamžitý efekt a samozřejmě i to, že jde o materiálně velmi levnou terapii. Po zneškodnění bodu přichází na řadu fyzioterapeut, který se pomocí speciálních svalových technik snaží dosáhnout svalové rovnováhy. Ta je nutná, aby nevznikaly nové spoušťové body.

Špatným sezením trpíme nejvíce

Za bolesti může i to, jak se na svých židlích hrbíme. Kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku. Ta má sice pevný chrupavčitý obal, ale její jádro je rosolovité. Při sedu s kulatými zády je vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům – výsledkem mohou být chronické bolesti zad, výhřez ploténky a nutnost léčby (klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie či akupunktura) či dokonce operace.

Kulatění zad nás také nutí zvýšenému prohnutí krční páteře a k nepřirozenému předsunutí hlavy. To se pak projevuje bolestmi hlavy v zátylku a zad v okolí lopatek. Organismus se snaží zcela přirozeně bolestivá místa znehybnit. Na páteři se pak tvoří výrůstky, které lze v případě, že utlačují nervy, odstranit pouze s lékařskou pomocí.

Ovšem kulatá záda se podílejí i na dalších zdravotních potížích – například mohou přispět k bronchitidě a různým zažívacím problémům.

Příčinou bolestí zad může však být i stres, v jehož důsledku jsou napínány svaly – zejména v oblasti šíje (tzv. stresové svaly). Hromadí se v nich kyselina mléčná, což pociťujeme jako bolest.

A samozřejmě nelze zapomenout na ústřel, lumbago neboli houser – většinou se za ním skrývá blokáda v meziobratlových kloubech. Ischias s bolestí vyzařující do nohy má na svědomí často uskřinutí nervu zaviněné vyhřeznutím ploténky. Existuje však i akutní lumbago způsobené nachlazením nebo námahou na podkladě svalových křečí.

Všechny bolesti zad je třeba léčit

U krátkodobých bolestí (netrvají déle než jeden týden) je vhodný klid na lůžku, suché teplé obklady na postižené místo a popřípadě i léky proti bolesti. Můžete aplikovat i lokální nesteroidní antirevmatika ve formě mastí a gelů. Pronikají kůží do postiženého místa rychle a dosahují vysoké koncentrace účinné látky. Jakmile bolesti pominou, mělo by přijít na řadu cvičení zaměřené na posílení svalového korzetu a protažení spasmů.

Při dlouhodobých bolestech vždy určuje léčbu lékař. Může jít o jednoduché cviky, ale také o použití podpůrných protetických pomůcek či neurochirurgický výkon.

Pomoci může:

 Masáž - hluboká masáž svalů zad a šíje snižuje napětí svalů, a tím i zmenšuje bolest. Zlepšuje rovněž prokrvení. Mnoho pacientů se však spokojí s příjemným pocitem uvolnění, který masáž přináší a další formy rehabilitace odmítá. Masáž však ke konečnému odstranění příčiny bolestí zad nestačí. Běžně si také pleteme klasické masáže, které provádí masér vybaven potřebným kurzem s fyzioterapií. Tu smí provádět jen specialista fyzioterapeut a jeho výkon je hrazen z veřejného pojištění.

Vodoléčba - horká koupel a obklady pomáhají svalové relaxaci, studené naopak zmírňují otok a stažení svalstva. Pro tlumení bolesti jsou tedy užitečnější. Voda navíc tělo nadlehčuje a pomáhá tak snazšímu pohybu postižených partií. Nejlepší je samozřejmě využít profesionálních služeb v lázních. Například sirnaté prameny v Lázních Velké Losiny nebo Ostrožské Nové Vsi jsou vhodné ke koupelím, které způsobují změny prokrvení, vytvářejí tepelné mosty a povzbuzují látkovou výměnu, čímž pozitivně ovlivňují stav svalů a tlumí záněty. Podobně působí i rašelina ve formě zábalů nebo koupelí nebo u bolestivých stavů zad podkožní injekce plynu oxidu uhličitého

Chiropraxe - je účelná tam, kde vinou nesprávného postavení nebo funkce páteře dochází k abnormálním pohybům. Chiropraktici se snaží tyto pohyby napravit pomocí manipulace páteře, mobilizace kloubů a technik manipulace pevných tkání.

Přečtěte si také:
Klára Samková: Klidný rozvod znám jen z románů
Rozhovor se známou advokátkou nejen o svém vlastním rozvodu.
Více se dočtete ve čtvrteční příloze deníku Právo Café. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků