Hlavní obsah
Zánětlivé buňky se ze střev mohou dostat skrz krevní oběh i do kloubů. Foto: Profimedia.cz

Kdy bolesti kloubů mohou upozornit na vážný problém se střevy

Šestatřicetiletá Megan Woodfordová trpěla přes měsíc obrovskými bolestmi palce. Protože se u ní bolest neustále stupňovala, lékaři ji poslali na rentgen, aby zjistili, kde je problém. Ani toto vyšetření ale nic neodhalilo. Megan tak dostala jen dlahu, která měla snížit zátěž na palec a postupně odbourat i bolest. Což se nestalo. Pomohla až rada přítele, aby si nechala udělat test na celiakii, který byl pozitivní. Megan tak začala dodržovat bezlepkovou dietu.

Zánětlivé buňky se ze střev mohou dostat skrz krevní oběh i do kloubů. Foto: Profimedia.cz
Kdy bolesti kloubů mohou upozornit na vážný problém se střevy

Celiakie je celoživotní stav, kdy imunitní systém napadne vlastní tkáně v reakci na lepek – bílkovinu obsaženou v pšenici, ječmenu či žitu. U lidí se to nejčastěji projeví v podobě střevních problémů (průjmy, nadýmání, bolesti břicha), únavou a anémií, jelikož jednotlivé výživné složky z potravin jsou nedostatečně absorbovány do organismu.

Zákeřnost tohoto onemocnění je dle odborníků ale v tom, že se může projevovat i jinak – tzv. atypicky, a v podstatě může způsobit zdravotní problémy po celém těle. „Celiakie může být zodpovědná například za nevysvětlitelné bolesti hlavy, vady zubní skloviny, vředy v ústech, neurologické problémy, ale i například za neplodnost či bolestivé klouby,” vysvětluje profesor David Sanders, gastroenterolog Royal Hallamshire nemocnice v Sheffieldu.

Dávno tedy neplatí pravidlo, že s onemocněním celiakie přichází především masivní úbytek na váze či žaludeční a střevní problémy. Bezlepková dieta tak často uleví i lidem, kteří trpí několikaletými zdravotními problémy bez zjevné příčiny.

Odborníci tak stále častěji posílají své pacienty i s kloubními problémy na vyšetření celiakie. Podle zveřejněné studie v odborném časopise Pediatrics by měly být na toto vyšetření poslány i všechny děti mající revmatické problémy.

Proč může mít alergie na lepek dopad i na klouby?

„Celiakie způsobuje zánět ve střevě, který poškozuje střevní klky (výběžky), jež lemují střeva. Odtud se pravděpodobně zánětlivé buňky dostávají skrz krevní oběh i do kloubů, kde způsobují také zánět,” vysvětluje pro Daily Mail gastroenterolog a ředitel střediska pro výzkum celiakie Alessio Fasano a dodává:

„Klouby pak začnou bolet a zánět se může rozvinout až do artritidy.”

Střeva jsou tedy jen vstupní branou, imunitní systém a jeho reakce pak způsobí, že se příznaky projeví i jinde v organismu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků