Hlavní obsah
Krvácení z výdutě mozkové cévy se projeví náhlou a přitom velmi silnou bolestí hlavy. Foto: Profimedia.cz

Každý dvacátý člověk má skrytou a přitom nebezpečnou výduť mozkových cév

Mozek je zásobován krví z cév, které vedou krev ze srdce a zpět. Pokud dojde k oslabení stěny cévy, vznikne výduť, tzv. aneurysma. Ta může tlačit na různé struktury v mozku a projevovat se množstvím příznaků. Bohužel zcela nečekaně může dojít i k jejímu prasknutí, což může mít za následek smrt člověka.

Krvácení z výdutě mozkové cévy se projeví náhlou a přitom velmi silnou bolestí hlavy. Foto: Profimedia.cz
Každý dvacátý člověk má skrytou a přitom nebezpečnou výduť mozkových cév

Aneurysma mozkových cév má přitom téměř každý dvacátý člověk, mnohdy aniž by o tom věděl a aniž by na tuto skutečnost upozorňovaly větší příznaky. Naštěstí díky moderní diagnostice se daří  toto onemocnění včas odhalit a případně operativně zabránit prasknutí cévy.

"Specializovaných center, které se operacemi takzvaného mozkového aneurysmatu zabývají, je v České republice už deset," upozorňuje neurochirurg Jan Klener z Nemocnice Na Homolce, která je spolu s Ústřední vojenskou nemocnicí jedním ze dvou pražských pracovišť, kde výdutě léčí.

Tichý nepřítel

Výdutě mozkových cév jsou zrádné v tom, že většina pacientů o nich neví a do konce života se u nich onemocnění nemusí projevit.

Vznik výdutí je podmíněn geneticky, podílí se na něm ale i ateroskleróza, vysoký krevní tlak nebo kouření. Výduť vzniká na zúženém místě cévy, a pokud praskne, krev se začne rozlévat kolem mozku.

"Polovina na následky onemocnění zemře, další čtvrtina lidí sice přežije, ale s nějakým postižením - například špatně chodí, vidí, mají výpadky paměti či psychické problémy. Jen čtvrtině pacientů se podaří uzdravit," upozorňuje Klener.

Vyšetření, které výdutě odhalí včas

Vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance však umožňuje výdutě odhalit včas, lékaři je prý často objeví náhodně, když těmito metodami vyšetřují jinou nemoc.

U výdutí menších než pět milimetrů nehrozí podle Klenera vysoké riziko prasknutí, větší aneurysmata se pak zpravidla operují buď zasvorkováním, nebo zavedením speciální spirálky přímo do výduti, díky čemuž se v ní vytvoří krevní sraženina a krev přestane vytékat.

Krvácení se projevuje velmi silnou bolestí hlavy, zvracením, strnutím šíje a ztrátou vědomí.

Operace je nutná do tří dnů od začátku krvácení

Prasklou výduť odhalí CT vyšetření, které může provést každá okresní nemocnice. Poté však musí být pacient okamžitě přepraven do jednoho z deseti cerebrovaskulárních center po celé ČR, kde provádějí vysoce specializované operace výdutí.

"O tom, jakou metodu léčby u daného pacienta použít, rozhoduje celý tým, v němž jsou zastoupeni neurochirurgové a radiologové," uvedl Klener s tím, že operovat by se mělo nejlépe do tří dnů od začátku krvácení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků