Hlavní obsah
Už čtyři šálky kávy snižují možnost početí na čtvrtinu. Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Káva může snížit šanci na početí dítěte na minimum

Některé ženy otěhotní, ani nevědí jak, a jiné se dlouhá léta o potomka bezvýsledně snaží. Nová nizozemská studie přichází s poznatkem, že pokud žena, která už má už tak problémy s početím dítěte, pije velké množství kávy, její šance na potomka se snižují téměř na minimum.

Už čtyři šálky kávy snižují možnost početí na čtvrtinu. Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Káva může snížit šanci na početí dítěte na minimum

Předmětem studie nizozemských vědců bylo 9 000 žen, které podstoupily umělé oplodnění. Cílem studie bylo sledovat začátek jejich těhotenství. U žen, které pily denně více než 4 šálky kávy, se šance na početí snížila o 26 %. Závěry studie se však podle vědců vztahují jen k ženám, jejichž plodnost byla už tak z nejrůznějších důvodů snížena.

„Některé ženy mohou vypít třeba 20 šálků za den a s otěhotněním nebudou mít vůbec žádné problémy, ale pokud je už dopředu jasné, že žena trpí problémy v této oblasti, je pití nadměrného množství kávy zbytečným riskováním,“ dodává profesor Bill Ledger z Sheffieldské univerzity.

Výzkumní pracovníci z Nizozemí podrobili studii všechny ženy, které prošly umělým oplodněním mezi lety 1985 a 1995. Jak může plodnost ovlivnit životní styl, zjišťovali pomocí dotazníku.

Škodí i jen jediná cigareta denně

V přibližně stejném rozsahu jako nadměrné pití kávy podle výsledků šetření škodí početí pití alkoholu třikrát týdně a častěji. Daleko více však početí ohrožuje i jen jedna cigareta denně a případná nadváha ženy.

Teoretickým závěrem studie je pak, že průměrná 35 letá žena, která má nadváhu, kouří, pije hodně alkoholu a kávy a která absolvovala již tři a více pokusů o umělé oplodnění (tj. její plodnost je i přirozeně menší), má přibližně 5% naději, že počne dítě přirozenou cestou. Pokud by stejná žena dodržovala správnou životosprávu a měla správnou váhu, rázem by se její šance na početí zvýšily na 15 %.

Vědci se nyní budou snažit, aby s výsledky jejich studie byli obeznámeni specialisté z oboru a seznámili s výše uvedenými poznatky i své pacientky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků