Hlavní obsah
Zeď života v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Foto: archív IKEM

Jeden dárce orgánů až pro deset příjemců

Jedna játra až pro dva příjemce. Ledviny od jednoho dárce putují ke dvěma nemocným. Dále srdce, plíce, slinivka či Langerhansovy ostrůvky, tenké střevo, v případě ženy ještě děloha. Možnosti transplantační medicíny se v Česku neustále posouvají.

Zeď života v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Foto: archív IKEM
Jeden dárce orgánů až pro deset příjemců

Dárců orgánů je ale stále nedostatek. I proto každý rok zemře přes 60 pacientů, kteří se transplantace nedočkají. A na čekacích listinách jsou v posledních dvou letech rekordní počty nemocných.

Aktuálně 1154 pacientů čeká na výměnu některého orgánu. Čekací listiny se v posledních letech plní čím dál víc.

„Stejně tak roste i transplantační aktivita v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Například na novou ledvinu čeká v IKEM pacient 259 dní, na játra 40 dní a na srdce 166 dní,“ vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra IKEM.

Dárců je víc, ale stále je to málo

S rostoucími počty pacientů a následných transplantací rostou i počty dárců orgánů. I tak jich ale není stále dost. Zatímco před dvaceti lety se jejich počty v IKEM pohybovaly mezi 70 až 100 za rok, v posledních pěti letech je jich o třetinu více.

„Rok 2016 byl pro IKEM v odběrové aktivitě se 139 dárci výjimečný. Letošní rok se zařadí se 108 za uplynulých 10 měsíců k rokům průměrným, i tak ale je důležité poděkovat za každého jednoho z nich. Dárců orgánů je nedostatek oproti lidem čekajícím na záchranu života či jeho zkvalitnění,“ upozorňuje MUDr. Aleš Herman, ředitel IKEM.

Orgány i od věkově starších

Ještě před dvaceti lety tvořili většinu dárců orgánů pacienti mezi 19–50 lety. Situace se i zde ale dramaticky změnila. Více než polovina orgánů teď pochází od lidí, kterým je 51 a více let. Výjimkou nejsou případy, kdy se fungující orgán odebere i pacientům starším šedesáti let. Například v roce 2016 byly ledviny odebrány 18 dárcům nad 71 let a ve 45 případech dárcům mezi 61 a 70 lety.

„I tyto orgány od starších pacientů velmi dobře fungují, zajišťují příjemcům mnoho let kvalitního života,“ upřesňuje prof. MUDr. Ondřej Viklický.

Jak nyní vypadá nejčastější dárce orgánů? S nadsázkou lze říci, že je to 55letý muž s krevní skupinou A, u kterého došlo k devastujícímu krvácení do mozku. Dárce totiž tvoří ze dvou třetin muži, věkový průměr je 55 let, téměř polovina z nich má krevní skupinu A, pak následuje krevní skupina 0 a B, nejméně je dárců s AB.
Dárců orgánů do 18 let je minimum, ročně se takové orgány odeberou v jednotkách případů. Nejčastěji se stane dárcem orgánů člověk, který má nezvratné poškození mozku.

„Více než polovina případů je spontánní zakrvácení do mozku; následují stavy, kdy je mozek nedostatečně zásoben okysličenou krví, typickým příkladem jsou cévní mozkové příhody; třetím případem jsou poranění mozku při různých nehodách. Před dvaceti lety přitom dominovala právě poranění mozku,“ popisuje doc. MUDr. Eva Pokorná, vedoucí lékařka oddělení odběru orgánů a transplantačních databází IKEM.

Komunikace s rodinou

Komunikace s rodinou při oznamování zařazení do dárcovského programu je pro lékaře velmi psychicky zatěžující.

„Celkem 112 lékařů, tedy 51 procent dotázaných, označilo informování rodiny a blízkých o dárcovství orgánů jako jednoznačně nejnáročnější aktivitu, dalších 82 lékařů ji pociťuje jako velmi zatěžující. Celkově tedy jako velmi náročnou tuto aktivitu označilo 89 procent lékařů,“ vysvětluje doc. MUDr. Eva Pokorná.

I přesto, že je v České republice zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánů, lékaři dárcovských nemocnic se setkávají s odmítnutím rodiny s darováním orgánů jejich blízkého. V roce 2016 se takto vyjádřilo celkem 10 rodin.

Zeď života

Institut klinické a experimentální medicíny odhalil pietní místo věnované všem dárcům orgánů, které dosud v České republice nebylo. Jedná se o dvě velkoformátové skleněné desky, na kterých jsou vepsána jména 2652 dárců orgánů z let 1986–2016.

Tzv. Zeď života slouží k vyjádření úcty, vzpomínky a poděkování nejen rodinám a blízkým dárcům, ale i příjemcům, jejich rodinám a zdravotníkům. Pietní místo o velikosti 3 × 2,4 metru je vyrobeno speciální metodou zatavení fólií mezi dvě velkoformátová bezpečnostní skla, která dohromady mají tloušťku téměř dva centimetry a celé pietní místo váží přes 200 kg.

Multimediální web 

V rámci letošní mikrokampaně věnované podpoře dárcovského programu spouští IKEM také nový multimediální web s informacemi pro rodiny dárců orgánů (www.darci.ikem.cz).

Web obsahuje informace o dárcovství, indikacích k odběru, logistice nebo i o nárocích pro pozůstalé. Stránky jsou doplněné fotkami i kontakty, nechybí ani videa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků