Hlavní obsah
Období menstruace mají mnohé ženy spojeny nejen s nepříjemnými bolestmi a změnami nálad, ale také často se zhoršenou kvalitou pleti. Foto: Profimedia.cz

Od určitého věkového období se součástí života každé ženy stane menstruace. Tento více či méně pravidelný cyklus naznačuje, že se žena dostala do reprodukční fáze a je teoreticky připravena plodit děti. Menstruace s sebou ale nese i nemalé problémy. Bolesti, stres, změnu nálad, ale také třeba potíže s pletí.

Období menstruace mají mnohé ženy spojeny nejen s nepříjemnými bolestmi a změnami nálad, ale také často se zhoršenou kvalitou pleti. Foto: Profimedia.cz
Jak menstruace ovlivňuje pleť

Měsíční menstruační cyklus každé ženy řídí v těle různé hormony, které jsou bohužel zodpovědné i za různé tělesné projevy, které jsou s menstruací spojovány.

„Před obdobím menstruace se hladiny hormonů v těle zvyšují, zároveň dochází i ke zvýšené stimulaci mazových žláz. Nadměrný maz pak ucpává póry, kde se množí bakterie. To vysvětluje, proč se mnohé ženy potýkají před menstruací se zvýšeným výskytem akné,” vysvětlil pro Women´s Health magazine dermatolog Josh Zeichner.

Co všechno se tedy děje s pokožkou v období menstruace?

Zvýšená produkce mazu 

Během posledních 14 dnů cyklu (průměr běžného cyklu je zhruba 28 dní) je v těle nízká hladina estrogenu a naopak vysoké hladiny androgenů. V takovém případě dochází k největší produkci mazu, čímž hrozí častější ucpávání pórů a tvorba akné.

„Rozhodně apelujeme, aby ženy tyto pupínky nijak nemačkaly či jinak neodstraňovaly. Mohou tím jen zhoršit bakteriální infekci, navíc může v místě dojít k trvalému poškození kůže,” vysvětluje Kecia Gaitherová, lékařka na oddělení porodnictví a gynekologie v Brookdale University Hospital v New Yorku.

Zvětšené póry 

V některých dnech před menstruací ženy pozorují, že jsou jejich póry na kůži (převážně obličeje) jakoby větší. Za to může nárůst progesteronu a testosteronu, ke kterému dochází zhruba týden před začátkem periody. Vlivem hormonů opět dochází k větší tvorbě mazu, což póry více ucpává a ty pak vypadají větší.

„Ke zmírnění podobných projevů doporučuji ošetření pleti produkty s kyselinou salicylovou, která póry vyčistí,” uvádí dermatolog Michael Lin.

Suchá pokožka 

V období periody dochází k poklesu hladiny estrogenu, což pokožku dehydratuje. Pro udržení potřebné vlhkosti proto v tomto období více než kdy jindy používejte vhodné hydratační krémy.

Zvýšená citlivost na sluneční záření 

Stejné hormony, které mají na svědomí ucpávání pórů, způsobují v období menstruace také citlivost na sluneční záření a s tím spojené možné zarudnutí pokožky, jak uvádí lékařka plastické chirurgie Dana Khuthailaová.

Největší citlivost je podle ní těsně před a během menstruace, je tak vhodné mít po ruce přípravky s dostatečným ochranným faktorem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků