Hlavní obsah
Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do lidských životů. Foto: Profimedia.cz

Jak covid trvale proměnil naše životy

V životě se setkáme s mnoha nečekanými situacemi, se kterými je třeba se vypořádat. Některé nejsou tak závažné a brzy na ně zapomeneme, jiné v nás nechají nejen silný emoční otisk, ale doslova změní chod našich životů – stejně jako to udělala pandemie koronaviru.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do lidských životů. Foto: Profimedia.cz
Jak covid trvale proměnil naše životy

Vzhledem k tomu, jak hluboce a citlivě zasáhla a stále zasahuje pandemie do lidských životů, je jasné, že je třeba se s ní naučit nejen žít, ale rovněž tak přizpůsobit svůj život pravidlům a změnám, které s sebou přináší. V čem nás covid změnil?

Nový „normál“

Normální život, jak jsme ho znali, je minulostí, už se nikdy nevrátí. Nejde se vrátit ke všem starým rutinám, protože jsou nastavena nová „běžná“ pravidla, která se musí a do budoucna stále nejspíš budou muset dodržovat.

Pocit svobody

Něco, co jsme dlouho brali za samozřejmost, a v uplynulých téměř dvou letech nám to bylo častokrát upíráno – svoboda pohybu. Od doby, kdy naše životy zasáhly lockdowny a omezení styku, je najednou pro mnoho z nás mnohem osvobozující a nově krásné znovu moci vyjít kdykoli ven, slyšet děti v parku, vidět cizí lidi v tělocvičně.

Nejlepší věci jsou zadarmo

Od vypuknutí pandemie mnoho z nás rovněž nově doceňuje obyčejné věci, které jsou zdarma, a přesto nám mohou tolik chybět – čerstvý vzduch, přítomnost milovaného partnera, úsměv neznámého člověka, ale třeba i přítel, kterého máme po ruce a dokáže v nouzi pomoci.

Objetí

Mezi věci, kterých si mnozí z nás budou rovněž nově velmi cenit, je možnost obejmout milovaného člověka.

Hygiena na nové úrovni

Z fyzického hlediska jsou základní hygienická pravidla mnohem důležitější a hlídanější, než byla dosud. V dohledné době se to nejspíš nezmění.

Bližší pouto s dětmi i partnery

Kvůli uzávěrám škol a firem, kdy byli všichni významně omezeni v pohybu a trávili mnohem více času doma, se vedle negativ objevilo i nejedno pozitivum. Sblížení rodin – především rodičů s dětmi. Hektický život se na čas zastavil a konečně byl čas na opravdové poznání.

Podobné je to i s životními partnery. Možná se konečně našel čas i na řešení problémů, které dříve ležely skryty „pod kobercem“. Nebo na zjištění, že věci, které se dosud řešily, byly jen malichernostmi. Nebo naopak na rozhodnutí, že setrvávat v manželství, které není uspokojivé, nemá smysl.

Znovuzrození snů

Těžká doba, která nás všechny zasáhla, nahrála i znovuzrození snů. Vše, co jsme odkládali, jsme v těžkých chvílích znovu našli a snažili se svůj život co nejvíce naplnit.

Význam pohybu

Nepříliš lichotivým důsledkem koronavirové pandemie a uzávěr s tím spojených je fakt, že mnoho z nás přibralo nějaké to kilo navíc. To ve spojení s ujištěním, že fyzická aktivita je pro imunitu a odolnost proti nemoci výrazně potřebná, donutilo řadu lidí k pravidelnému pohybu.

Nové já

Mnozí z nás na sobě pociťují výrazné změny. Nově se učíme, jak se vzdát věcí, u kterých jsme to měli udělat už dávno. Nejistota nás navíc naučila vážit si věcí a okamžiků, které máme tady a teď, uzavírá vztahová mediátorka a rozvodová koučka Jennifer Warren Medwinová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků