Hlavní obsah
S věkem má kůže menší toleranci vůči horké vodě. Foto: Profimedia.cz

Ideální teplota vody pro koupel či sprchu je prý 44 stupňů Celsia

Patříte mezi milovníky horké koupele či sprchy, zvlášť teď v zimním počasí? Pak máme pro vás zajímavé zjištění americké dermatoložky. Podle ní by teplá koupel neměla přesáhnout 44 stupňů Celsia, jinak poškozuje pokožku.

S věkem má kůže menší toleranci vůči horké vodě. Foto: Profimedia.cz
Ideální teplota vody pro koupel či sprchu je prý 44 stupňů Celsia

Zatímco z kohoutku může téct voda horká až 60 stupňů Celsia, většina lékařů doporučuje nastavení domácích bojlerů na teplotu těsně pod 50 stupňů, aby se předešlo opaření.

A optimální teplota na spláchnutí špíny a každodenních bakterií je podle doktorky Piliangové 44 stupňů Celsia – a méně. Voda ve vaně by měla být „pocitově teplá, ale ne nepříjemně horká”, radí.

Epidermis, tedy svrchní část kůže, má vnější lipidovou vrstvu, která organismus chrání. „Právě ona drží špatnou vodu a bakterie venku, dobrou vodu uvnitř a uchovává pokožku vláčnou a hydratovanou,” vysvětluje Piliangová. Tuto ochrannou vrstvu přirovnává k vrstvičce másla na noži. Když ho podržíme pod studenou vodou, zůstane na místě, ale pod horkou vodou se rozpustí a steče. A přesně totéž udělá s ochrannou vrstvou na kůži lidí horká koupel nad 44 stupňů, tvrdí.

U mladších lidí kůže nahradí vrchní lipidovou vrstvu rychleji než u starších lidí. „Jak stárneme, má kůže menší toleranci vůči horké vodě, což může vést k jejímu vysychání, svrbění, zarudnutí a možná dokonce i k ekzémům," varuje.

Ani hydratační krémy přirozené kožní lipidy nenahradí. A zatímco dvacetiletá žena si může dát horkou sprchu dvakrát denně, ve čtyřiceti už může zjistit, že po takové sprše má po těle plochy suché kůže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků