Hlavní obsah
Hypnóza může pomoci zklidnit pacienta před operací i během ní. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Hypnóza může u některých operací nahradit anestezii, tvrdí lékař. Zlepší se i rekonvalescence

Celková anestezie, kterou lékaři využívají ke zklidnění jedince během operace, je koktejlem několika silných léků, které mají celou řadu vedlejších účinků. Ty se mohou projevit bezprostředně, ale i několik měsíců po zákroku. Lékaři se proto snaží hledat alternativy - jedním z řešení může být hypnóza v kombinaci s lokální anestezií.

Hypnóza může pomoci zklidnit pacienta před operací i během ní. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Hypnóza může u některých operací nahradit anestezii, tvrdí lékař. Zlepší se i rekonvalescence

Dobře provedená celková anestezie není pro zdraví nebezpečná, nicméně její vedlejší účinky mohou u některých lidí značně znepříjemnit nejen první dny po operaci.

Podle vědecké studie z roku 2013 mělo až 24 % lidí po probuzení z chirurgického zákroku delirium, přičemž 15 % z nich pociťovalo nepříjemnosti s pamětí nejméně tři měsíce po operaci. Čím starší lidé při celkové anestezii byli, tím bylo poškození paměti patrnější.

Celková anestezie ale také může oslabit imunitní systém, a významně tak zpomalit rekonvalescenci po operaci.

Proto tým amerického lékaře Lorenza Cohena z integrativní medicíny MD Anderson ve své studii přistoupil k náhradě celkové anestezie hypnózou v kombinaci s lokální anestezií.

„Zatímco chirurgové operují, hypnoterapeuti pomáhají jedincům soustředit všech pět smyslů na jedno místo, což má zklidňující efekt. Používají k tomu uklidňující hlas. Na hypnózu jako takovou se přitom nemocní nijak speciálně nepřipravují. Naopak, setkávají se jen jednou těsně před operací,” vysvětluje pro Daily Mail doktor Cohen.

U většiny pacientů je přitom ještě kromě hypnózy podáno lokální anestetikum, které znecitlivuje místo, kde chirurg provádí řez. Některým lidem pak také podávají lék proti bolesti.

„Myšlenka hypnoterapie spočívá i ve sdílení odpovědí a strachu či úzkostí. Proto se doposud tato terapie využívala i před operacemi, aby se snížil strach a úzkost nemocných ze zákroku,” upozorňuje Cohen.

Přestože si je doktor Cohen vědom, že mnohé náročné a dlouhé operace se pravděpodobně nikdy zcela neobejdou bez celkové anestezie. Hypnosedace může být podle něj řešením u menších operací. Jeho zkušenosti s více jak 50 zákroky při rakovině prsu to potvrzují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků