Hlavní obsah
Obézním by při hubnutí pomohlo podávání syntetického hormonu leptinu. Foto: Profimedia.cz

Hormon leptin brání jo-jo efektu při hubnutí

Objevení hormonu leptinu před patnácti lety přineslo naději na léčbu obezity - přizpůsobuje totiž reakce organismu na hladovění. Zatímco tehdy pokusy nepřinesly očekávaný výsledek, syntetická verze hormonu se teď ukazuje účinná.

Obézním by při hubnutí pomohlo podávání syntetického hormonu leptinu. Foto: Profimedia.cz
Hormon leptin brání jo-jo efektu při hubnutí

Syntetická verze totiž zastavuje takzvaný jo-jo efekt, nežádoucí stav, kdy organismus po úspěšném snížení nadbytečné hmotnosti rychle znovu vytvoří nepotřebné zásoby. Výsledek redukční diety, případně fyzické aktivity, se tak ztratí.

„Syntetický leptin otevírá nové terapeutické možnosti ... v normalizaci nervových, endokrinních a metabolických procesů,“ citovala agentura Bloomberg ze zprávy týmu Harvardské univerzity, publikované v magazínu Annals of Internal Medicine.

Leptin pomohl obézním

Podávání syntetického leptinu obézním osobám, ať už měly hladiny přirozeného hormonu normální, nebo snížené, pomohlo u většiny redukovat hmotnost a dlouhodobě tento stav udržet i bez pokračování přísných diet a cvičení.

Studie se opírá rovněž o nedávná zjištění, kdy přípravek umožnil odstranit důsledky geneticky způsobené absence tohoto hormonu nebo obnovit reprodukční funkce u žen s poruchami příjmu potravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků