Hlavní obsah

Geny ovlivňují, jak silnou bolest považuje člověk za snesitelnou

Bolest patří k nejčastějším důvodům návštěvy lékaře. Obecně mají ženy vyšší práh bolesti, takže snášejí bolest lépe než muži. Od běžné bolesti pomohou volně prodejné léky. Rychleji zaberou, když se užijí v počátku bolesti, k jejímu potlačení pak stačí méně prášků.

Geny ovlivňují, jak silnou bolest považuje člověk za snesitelnou

Nejznámější je bolest hlavy, trpí jí třikrát více žen než mužů. Důvodem jsou změny počasí, stres a hormony. Ženské mozkové závity jsou na tyto vlivy citlivější.

Vedle klasické léčby je možné zkusit i netradiční metodu - psychofonii. Neurolog zaznamená mozkové proudy pacienta v období, kdy nemá potíže. EEG pak vyhodnotí počítač. Odfiltruje takzvané delta vlny v mozku. Podle těchto vln se vypočítá sled zvuků a ten se zhudební. Jakmile se objeví bolest, začne pacient tuto hudbu poslouchat. Lidský mozek prý rozpozná impulzy svého ideálního stavu a snaží se jim přizpůsobit.

Hlava je citlivá na nedostatek tekutin i jídla. Proto by člověk měl pít denně nejméně dva litry a měl by se vyhýbat hladovění a drastickým dietám. Dieta nepříznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, který je pro fungování mozku důležitý. Pokud ho mozek nemá dost, nefunguje dobře.

Může vadit i čokoláda

Někteří pacienti jsou citliví na počasí, jiným vadí některé potraviny. Bolest hlavy může vyvolat alkohol. Někoho začne bolet hlava po citrusových plodech, je alergický na látku synefrin v nich. Jinému odstartuje bolest měď obsažená v pomerančích a oříšcích.

Tyramin v čokoládě stejně jako kofein ovlivňují krevní oběh. Čím je čokoláda čistší, tím riziko bolesti klesá. Hlava může bolet také po glutamátech v potravinách. Syřidla v sýrech spolu s vysokým obsahem tuku také přispívají k bolestem hlavy. Rizikové je i sušené ovoce, sloučeniny síry v něm vyvolají u citlivých lidí bolest hlavy.

Důležité je všem těmto zdrojům bolesti se vyhnout. Někomu pomůže i alternativní medicína, jako akupunktura, čaje a éterické oleje. Účinný recept, pro okolí ovšem ne vždy příjemný, zní: šíji potřít česnekem - tento přírodní lék odstraní ze šíje napětí, zvýší prokrvení cév, a zřejmě také otupí vnímání bolesti v nervových zakončeních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků