Hlavní obsah
Nakladatelství Olomouc - náhled iOS verze Foto: Veronika Lutonská - App Vision

Francie zakázala transplantaci tváře

Francouzské úřady včera nepovolily unikátní chirurgický zákrok - transplantaci tváře mrtvého člověka, k němuž se specialisté z kliniky na pařížském předměstí Créteil již několik měsíců připravovali.

Nakladatelství Olomouc - náhled iOS verze Foto: Veronika Lutonská - App Vision
Francie zakázala transplantaci tváře

Rozhodnutí učinil Národní poradní výboru pro etiku, který vyzval k dalším výzkumům umožňujícím zhodnocení rizik takových operací.

Transplantace celé tváře právě zemřelého člověka těžce znetvořenému pacientovi podle výboru zatím z lékařského ani z technického hlediska "nepřipadá v úvahu". Pokud jde o transplantaci části tváře, například trojúhelníku tvořeného nosem a ústy, má výbor za to, že to ještě vyžaduje další výzkumy.

Tým profesora Laurenta Lantieriho se podle listu Le Figaro chystal na zákrok, při němž by postiženému transplantovali obličej právě zemřelého člověka, a to nejen kůži, ale i svalové tkáně, nervy a případně i kosti.

Pokrok v oblasti mikrochirurgie vedl odborníky k názoru, že z čistě technického hlediska by taková transplantace neměla být velký problém. Obavy jsou spojeny spíš s etikou a tím, jak přijetí cizí tkáně zvládne imunitní systém. Při plastických operacích tváří pacientů, využívali chirurgové dosud tkáně samotných postižených. Nejčastěji jim odebírali zdravou kůži ze zad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků