Hlavní obsah

Cyklisté si mohou díky svému koníčku přivodit impotenci

Obezita, cukrovka, kouření, drogy a také nedostatek pohybu, to vše může vést k neplodnosti muže. Ale ve snaze shodit pár kil a zlepšit si kondici na kole může dojít k naprosté ztrátě erekce a ještě většímu zhoršení plodnosti. Tedy pokud muži tráví na nevhodném sedle často dlouhé hodiny.

Cyklisté si mohou díky svému koníčku přivodit impotenci

Podle urologického chirurga Vinoda Nargunda z londýnské nemocnice Svatého Bartoloměje může dojít díky časté dlouhodobé jízdě na nevhodném sedadle k poruchám erekce, bolestivosti a podráždění kůže v rozkroku, tedy ve svém důsledku k znecitlivění údu a impotenci.

Ale cyklisté mohou také pozorovat zhoršenou funkci spermií, protože jejich varlata jsou v úboru na sedátku vystavována zvýšené teplotě kvůli nadměrnému prokrvení pánevního dna.

Pravidelnou jízdou na kole se také zvyšuje riziko poškození varlat a jejich zhoršené funkce. Zvláště ohroženi jsou pak milovníci horského kola, kde se nárazovitý a silný tlak v terénu ještě zvyšuje.

Nejcitlivější oblast je při kontaktu se sedlem ohrožena

„Cyklistické sedadlo je v přímém kontaktu s perineem (hrází) a jeho vnitřními strukturami. Dotýká se těla přímo za šourkem, kde nervy a krevní cévy vnikají zezadu do šourku a penisu. Tato oblast je citlivá, prosycená cibulkami chlupů (folikuly) a potními a mazovými žlázami, které vytvářejí skvělé místo pro vznik infekcí. Obrušování, dření, poškozené cibulky chlupů (folikuly) a škrábance patří mezi nejčastější cyklistické úrazy,“ uvedl Nargund.

V jeho studii vlivu cyklistiky na mužské genitálie se ukázalo, že více než 60 procent mužů trpělo znecitlivěním penisu.

„Otupělost je běžná, protože tlak sedla může ovlivnit krevní zásobení v této oblasti a tlačit na nervy v penisu. Může to ovlivnit také mužovu schopnost dosáhnout erekce. U mužů, kteří jezdí pravidelně, je větší výskyt znecitlivění a poruch erekce. Během dlouhodobé cyklistiky je tedy velmi důležité dělat časté přestávky,“ varoval Nargund, podle něhož je neméně významná také správná volba sedla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků