Hlavní obsah
Vynikající trumpetista Marek Zvolánek předvede své umění na mimořádném koncertu MHF F.L.Věka. Foto: Triart Management (archiv)

Cigarety škodí zejména ženám

Navzdory masivním antikuřáckým kampaním počet ctitelů tabákového dýmu nijak neklesá, právě naopak. Podle prognóz členů Britské lékařské asociace (BMA) by se v příští generaci dokonce mohl ztrojnásobit, zejména vinou žen, které dnes nejčastěji podléhají této neřesti v kritické věkové skupině mezi patnácti až pětadvaceti lety.

Vynikající trumpetista Marek Zvolánek předvede své umění na mimořádném koncertu MHF F.L.Věka. Foto: Triart Management (archiv)
Cigarety škodí zejména ženám

K tomuto závěru dospěli v obsáhlé studii, která se zabývá především vztahem kouření k reprodukci lidských jedinců a soustřeďuje se na poruchy potence, menstruace, plodnost, těhotenství a vývoj lidského zárodku.

Mimo jiné se v ní konstatuje, že u mužů, kteří se zbavili závislosti na nikotinu v mladém věku, dochází naštěstí poměrně rychle k obnově jejich potence.

Cigarety ovlivňují menstruační bolesti

Ženy - kuřačky si zahrávají se zbytečnými bolestmi, kteří pociťují při svém měsíčním cyklu. Jsou u nich až dvojnásobně vyšší a stoupají s počtem vykouřených cigaret. Pokud jim holdují devět let a déle, mohou počítat s tím, že budou trpět třiapůlkrát více než nekuřačky.

Nemluvě už o tom, že jim hrozí i dřívější příchod klimaktéria, způsobený špatnou látkovou výměnou v pohlavních hormonech estrogenu a progesteronu. Jejich nedostatek mimo jiné ovlivňuje funkci vaječníků, uchycení a zdárný vývoj embrya v děloze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků