Hlavní obsah

Chlamydie vedou k neplodnosti miliónů mužů

Jedna z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí tiše sterilizuje celé zástupy mužů, tvrdí američtí sexuologové. Chlamydie se totiž přenáší pohlavním stykem a infekci většinou neprovázejí výraznější symptomy. Jenže tato bakterie vážně ohrožuje mužskou plodnost. Bývá jednou z častých příčin sterility mužů.

Chlamydie vedou k neplodnosti miliónů mužů

Chlamydiový zánět může provázet abnormální výtok z močové trubice a svědění varlat, ale u 50 procent mužů a 80 procent žen se nedostaví žádné komplikace a tito jedinci jsou tichými přenašeči pohlavní choroby.

Odhaduje se, že chlamydiemi jsou nakažena dvě procenta obyvatel, ale naprostá většina z nich o tom vůbec neví. Bakterie vážně poškozují DNA spermií a způsobují tak mužskou neplodnost. Lékaři přitom dosud mluvili spíše o ženské sterilitě vyvolané chlamydiemi, kdy dochází k blokování vejcovodů a pohybu vajíček.

Profesor José Luis Fernández z univerzity Juan Canalejo ve španělské La Coruni zjistil, že muži infikovaní chlamydiemi mají poškozených až 35 procent DNA spermií. Bakterie působí také velké množství znetvořených a nepohyblivých spermií, které jsou neschopny putovat k vajíčku a oplodnit ho. "Léčba antibiotiky může být velmi úspěšná a výrazně zvýšit kvalitu spermií u mužů," tvrdí José Luis Fernández.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků