Hlavní obsah

Nebezpečná chlamydiová infekce

28. 6. 2006, 8:00

Nejrozšířenější pohlavní chorobou na světě není překvapivě AIDS a také není zdaleka tak obávanou. Její název znají téměř všichni, ale málokdo jí věnuje takovou pozornost, jakou by si ve skutečnosti zasloužila - chlamydiová infekce.

Článek

Riziko nakažení se touto nemocí při nechráněném pohlavním styku je až 60%! Jen pro srovnání: šance nakazit se virem HIV je asi 0,3 - 0,6 procentní.

Zákeřnost chlamydiového onemocnění spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky. Asi 50% žen a 80% mužů nezpozoruje vůbec žádné příznaky. U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolestivý pohlavní styk či pálivé močení. Problém je v tom, že takovéto příznaky se obyčejně připisují zánětu močového měchýře či menstruačním problémům. U mužů se může vyskytnout nepříjemný pocit při močení nebo bolest ve varlatech. Čtyři z pěti mužů však necítí nic.

Chlamydie jsou bakterie a jako takové mají jen jediný cíl - přežít. Proto se velmi rychle množí, snaží se napadat a usmrcovat stále nové a nové buňky. Pokud nemají vhodné podmínky, dokáží své  rozmnožování na čas zastavit nebo zpomalit a znovu se aktivovat až po delším čase.

Neléčená chlamydiová infekce může mít zejména pro ženy katastrofální následky

U žen může způsobit záněty orgánů malé pánve, mimoděložní těhotenství, cysty na vejcovodech, předčasný porod, nakažení plodu během těhotenství a přenos zánětu na oči nebo plíce plodu. U mužů jsou to časté záněty močové trubice, záněty nadvarlat až sterilita, zánět prostaty. Pokud se infekce neléčí, může u žen dojít až ke slepení vejcovodů, které se stanou neprůchodnými, a tudíž k neplodnosti.

Nakazit se chlamydiemi je velmi jednoduché. Může se to stát nejen při nechráněném pohlavním styku s nakaženým partnerem, ale i při přímém kontaktu s kontaminovaným prádlem,  ručníky či kapesníky.

Pokud se tomu chceme vyhnout, měli bychom dodržovat alespoň tyto zásady:
- vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a nechráněnému sexu
- dodržovat zásady intimní hygieny, používat jen vlastní ručník a prádlo
- dbát na hygienické zásady při návštěvě plováren, solárií a saun
- již při minimálním podezřením na infekci vyhledat lékaře, ženy gynekologa, muži urologa nebo venerologa
- neukončovat léčbu antibiotiky dříve, než určí lékař (obvykle to trvá nejméně tři týdny) a také dodržet kontrolní prohlídku po vyléčení
- dodržet léčbu obou partnerů
- po dobu léčby vyloučit pohlavní styk i masturbaci
- důsledně brát určená antibiotika, vynikající výsledky má podpůrná léčba, tzv. systémová enzymoterapie - Wobenzymem, která má protizánětlivé účinky a navíc zlepšuje účinnost antibiotik.

Chlamyidovou infekci je možné zjistit již po sedmi dnech od nakažení. Lékař většinou odebere vzorek z děložního hrdla u žen nebo z močové trubice u mužů. Infekci lze zjistit také z krve nebo metodou DNA. 

Problém je bohužel v tom, že lékaři dělají takováto vyšetření málokdy nebo připisují příznaky jiné chorobě. Nepodceňujte tedy tuto infekci a požádejte svého lékaře o vyšetření na chlamydie. Nezapomínejte, že chlamydiová infekce může napadat nejen  močové a pohlavní ústrojí a reprodukční systém (chlamydia trachomatis), ale i horní a dolní cesty dýchací (chlamydia pneumonie).

U chovatelů ptáků nebo u lidí, kteří s nimi často přicházejí do styku, vyvolává infekci bakterie chlamydia psittaci.

Reklama

Související články

Nový test zjednodušuje odhalení chlamydie

15. 1. 2004, 11:31

Test, jímž lze snadno a rychle odhalit chlamydiový zánět, sexuálně přenosné onemocnění, vynalezli vědci za podpory dobročinné výzkumné společnosti Wellcome...

Chlamydie zhoršují mužskou plodnost

4. 5. 2004, 11:33

Chlamydiový zánět, běžná sexuálně přenosná choroba, může negativně ovlivňovat plodnost žen. Podle nového výzkumu švédských vědců však snižuje také plodnost...

Výběr článků