Hlavní obsah
Mít vedle sebe ve stáří milujícího partnera je podle vědců jedním ze způsobů, jak snížit riziko výskytu Alzheimerovy choroby. Foto: Profimedia.cz

Chcete snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby? Stačí mít milujícího partnera

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které bývá nejčastější příčinou demence, nejvíce postihuje starší osoby. Při nedávné studii tým vědců přišel s možností, jak riziko výskytu tohoto onemocnění co nejvíce snížit. Řešení je podle nich jednoduché - stačí setrvat v partnerském svazku a mít vedle sebe milujícího partnera.

Mít vedle sebe ve stáří milujícího partnera je podle vědců jedním ze způsobů, jak snížit riziko výskytu Alzheimerovy choroby. Foto: Profimedia.cz
Chcete snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby? Stačí mít milujícího partnera

Vyjádřeno formou čísel, manželství či spokojený partnerský vztah i ve stáří snižuje riziko výskytu a rozvoje demence až o 60 procent. Z opačného pohledu se naopak u singl jedinců zvyšuje riziko degenerativních mozkových onemocnění o 35 až 44 procent, uvádí server Express.

Jak vědci dodávají, páry častěji dodržují zdravější životní styl než jedinci, kteří žijí sami, stejně tak manželé či partneři čerpají výhody z každodenní sociální interakce.

Studii vedl doktor Snorri Bjorn Rafnsson z London Metropolitan University a profesor Andrew Steptoez University College London ve spolupráci s mnoha dalšími odbornými institucemi a školami.

V rámci svého výzkumu sledovali po dobu šesti let životní styl 6677 lidí ve věkovém rozmezí 52 až 90 let, zaměřili se právě na možný vztah mezi udržováním blízkého vztahu a zmíněnými zdravotními potížemi. Ve sledované skupině se u 220 jedinců rozvinula během sledovaného období demence.

Pocit osamělosti 

„Studie poukázala na fakt, že ženatí muži dodržují častěji zdravý životní styl. Nejde jen o lepší stravování, ale i menší množství konzumovaného alkoholu, méně kouří a častěji navštěvují lékaře než single jedinci,” uvedl vedoucí studie doktor Eef Hogervorst.

„Sociální izolace jako taková nezvyšuje riziko rozvoje demence, pocit osamělosti ano, a to až o 44 procent. Víme, že rizikovými faktory pro výskyt demence jsou deprese a srdeční onemocnění. Pocit osamělosti to jen podporuje,” dodal.

„Vědecký pohled na možnou spojitost mezi vztahy a snížením rizika demence je fascinující. Lidé jsou od přírody společenští tvorové, udržování společenských vztahů, včetně manželství, tak může udržovat jejich mozky zdravé a aktivní,” dodala k tématu Tara Spires-Jonesová, odbornice na demenci z Edinburské univerzity ve Skotsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků