Hlavní obsah
Operace mozku na pražské Homolce Foto: Václav Pergl, Právo

Čeští vědci se podílejí na vývoji operací ultrazvukem

Čeští vědci se podílejí na mezinárodním výzkumu, jehož cílem je začít využívat ultrazvuk pro likvidaci rakovinových nádorů v mozku, játrech či v ledvinách. Znamenalo by to revoluci v lékařství. Už by nebylo třeba žádné vrtání do lebky nebo prořezávání skalpelem tkáněmi až k nádoru, který je nutné vyjmout.

Operace mozku na pražské Homolce Foto: Václav Pergl, Právo
Čeští vědci se podílejí na vývoji operací ultrazvukem

Složité zákroky by nahradilo použití ultrazvukových vln, které by nádor v těle doslova uvařily. Na hledání nejvhodnějšího způsobu jejich využití se spolu s lékaři z univerzity v anglickém Oxfordu podílejí programátoři z Brna.

„Nový způsob léčby je totiž založen na výpočtech a vyslání ultrazvukových vln na přesné místo. Bude to počítač, kdo lékaři navrhne varianty, jak postupovat. Lékař zvolí nejvhodnější řešení a zařízení pak odvede svoji práci,“ řekl Právu informatik Jiří Jaroš z brněnského Vysokého učení technického, který se na vývoji správného programu se svým týmem podílí.

Špičkoví programátoři z Brna

Pro takto zvolený postup je nutné dokonale zvládnout simulaci šíření ultrazvukové vlny, v čemž patří brněnští programátoři mezi světovou špičku.

Lékař si nejprve pořídí snímky nádoru pacienta na počítačovém tomografu. Vyhodnotí je počítač a udělá simulaci, tedy navrhne lékaři varianty, kam a jak správně vlnu nasměřovat, aby nádor vypálil. Zároveň počítač sdělí, nakolik bude každá z těchto variant úspěšná. Lékař z nich zvolí tu nejlepší.

Brněnští programátoři se zabývají tím, jak se ultrazvuk šíří v lidském těle. Zatím je využíván například k odstraňování myomů v děloze, testuje se i při léčbě prostaty. Lékaři v Oxfordu jej použili již i na odstranění nádorů ledvin. Nemocný je při tomto zákroku ponořený do nádrže s vodou, pod níž je umístěný vysílač.

Úspěšná byla polovina zákroků, u druhé vlna neodvedla svoji práci dokonale, a to zřejmě kvůli tomu, že tito lidé měli silnější tukovou vrstvu kolem ledvin. Lékaři proto požádali programátory z Brna o pomoc se zdokonalením jejich počítačového simulačního programu, aby bylo zacílení vlny co možná nejpřesnější.

Nutná je přesná vlna

„Zatím se dá říci, že se ultrazvukem pálí po nádoru tak trochu podle oka. My ale musíme být dokonale přesní, což půjde. Netrefit se dokonale do nádoru v ledvině je něco jiného než v mozku, kde může mít tato nepřesnost nedozírné následky. Již nyní víme, jak být o něco přesnější, ale na další vylepšení programu potřebujeme další zhruba dva roky,“ doplnil Jaroš.

Zdůraznil, že přesné vysílání ultrazvukových vln do lidského těla by mohlo pomoci také při léčbě metastáz na kostech u onkologických pacientů a patrně by se daly použít i pro zmírnění nebo dokonce odstranění epileptických záchvatů.

U lidí s Parkinsonovou nemocí by ultrazvuk mohl odstranit třes rukou. Vlny by v mozku jen přimáčkly tu správnou část. Vědci se shodují v tom, že větší využití ultrazvuku v medicíně teprve přijde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků