Hlavní obsah

České rodiny se budou moci zúčastnit studie o hubnutí

Osmdesát obézních českých rodin se bude moci zúčastnit studie Diogenes, kterou financuje Evropská unie. Výzkum by měl osvětlit to, jak se vzájemně ovlivňuje genetická výbava jednotlivce a jeho jídelníček. Novinářům to ve středu řekly Iva Málková a Václava Kunová ze společnosti STOB - Stop obezitě.

České rodiny se budou moci zúčastnit studie o hubnutí

Účast ve výzkumu také pomůže rodinám zhubnout. Podle odborníků v Česku trpí obezitou skoro čtvrtina dospělých a téměř pět procent dětí.

STOB již nyní pořádá rodinné kurzy snižování nadváhy. Většinou se jich ale účastní štíhlí rodiče s tlustšími dětmi. Podle Málkové je těžké přesvědčit k účasti i rodiče s nadbytečnými kilogramy. Obezitu považují v těchto rodinách za normu a nevnímají ji jako problém, upozornila odbornice. Právě na tyto rodiny by se měla soustředit evropská studie.

Rodiny budou dostávat zdarma speciální výživu a konzultovat s odborníky, včetně psychologů. Lékaři jim provedou také řadu laboratorních vyšetření. Název Diogenes vznikl jako složenina tří slov - dieta, obezita a geny.

V úvodní dvouměsíční fázi by měli dospělí účastníci snížit svou počáteční váhu o osm procent. V následujících šesti měsících se rodiny budou snažit správně sladit jídelníček a pohybové aktivity. Do studie se už mohou hlásit, vybírat se budou během jarních a letních měsíců, projekt začne v září. Spolupracuje na něm Endokrinologický ústav v Praze a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Celkem se koná v osmi evropských zemích.

Dětí s nadváhou neustále přibývá; za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil. Přitom, když se včas nezakročí, hrozí to, že dítě již z obezity nevyroste. Hranici nadváhy každý rok překročí 400 000 evropských dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků