Hlavní obsah
Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2016( LSS 2016) Ze zkoušky Hamleta. Hrobníci. Foto: Josef Zajíc

Čelist vypěstovali na zádech

Pacient, který žil bez dolní čelisti, si mohl poprvé po devíti letech znovu sám rozkousat potravu. Lékaři mu transplantovali novou čelist, kterou vypěstovali na jeho zádovém svalu. O případu informuje v nejnovějším čísle lékařský časopis The Lancet.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2016( LSS 2016) Ze zkoušky Hamleta. Hrobníci. Foto: Josef Zajíc
Čelist vypěstovali na zádech

Tým německých lékařů z Kielské univerzity pod vedením Patricka Warnkeho vytvořil novou čelist na míru pomocí titanové formy, růstové substance a pacientovy kostní dřeně obsahující kmenové buňky.

To vše spojili s pacientovým zádovým svalem, kde po sedmi týdnech vyrostla nová čelist v požadované velikosti a tvaru. Tu pak transplantovali témuž pacientovi na správné místo.

Šestapadesátiletý Němec přišel o čelist a polovinu jazyka při operaci nádoru před devíti lety. "Od té doby mohl jíst jen kaše a tekutiny.Tento týden si už mohl bez bolesti rozžvýkat chleba a párek," informoval Warnke, který prý chce do roka pacientovi do nové čelisti implantovat i zuby.  

Důkladný výzkum

Nahrazení čelistní kosti úplná novinka není. Až dosud k tomu ale lékaři používali kosti z pacientovy nohy nebo kyčle.

Pokus uvítal australský expert na kmenové buňky Stan Gronthos z ústavu v Adelaide, který ale upozornil, že "je nutno výsledek potvrdit u většího počtu pacientů a důkladněji vědecky prozkoumat implantát".

Zatím se totiž ještě nezjistilo, zda kost vyrostla jen z kmenových buněk, a neví se, zda čelist bude bez problémů fungovat dlouhodobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků