Hlavní obsah
Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2016( LSS 2016) Ze zkoušky Hamleta. Hrobníci. Foto: Josef Zajíc

Pacient, který žil bez dolní čelisti, si mohl poprvé po devíti letech znovu sám rozkousat potravu. Lékaři mu transplantovali novou čelist, kterou vypěstovali na jeho zádovém svalu. O případu informuje v nejnovějším čísle lékařský časopis The Lancet.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2016( LSS 2016) Ze zkoušky Hamleta. Hrobníci. Foto: Josef Zajíc
Čelist vypěstovali na zádech

Tým německých lékařů z Kielské univerzity pod vedením Patricka Warnkeho vytvořil novou čelist na míru pomocí titanové formy, růstové substance a pacientovy kostní dřeně obsahující kmenové buňky.

To vše spojili s pacientovým zádovým svalem, kde po sedmi týdnech vyrostla nová čelist v požadované velikosti a tvaru. Tu pak transplantovali témuž pacientovi na správné místo.

Šestapadesátiletý Němec přišel o čelist a polovinu jazyka při operaci nádoru před devíti lety. "Od té doby mohl jíst jen kaše a tekutiny.Tento týden si už mohl bez bolesti rozžvýkat chleba a párek," informoval Warnke, který prý chce do roka pacientovi do nové čelisti implantovat i zuby.  

Důkladný výzkum

Nahrazení čelistní kosti úplná novinka není. Až dosud k tomu ale lékaři používali kosti z pacientovy nohy nebo kyčle.

Pokus uvítal australský expert na kmenové buňky Stan Gronthos z ústavu v Adelaide, který ale upozornil, že "je nutno výsledek potvrdit u většího počtu pacientů a důkladněji vědecky prozkoumat implantát".

Zatím se totiž ještě nezjistilo, zda kost vyrostla jen z kmenových buněk, a neví se, zda čelist bude bez problémů fungovat dlouhodobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků