Hlavní obsah

Častým řidičům hrozí podle vědců rakovina kůže

Řidiči, kteří tráví v autě hodně času, jsou patrně více ohroženi rakovinou kůže než ostatní populace. Naznačuje to studie amerických vědců. Může za to údajně opakované vystavování slunečnímu záření skrz boční skla.

Častým řidičům hrozí podle vědců rakovina kůže

Motoristé, kteří okénko stáhnou, si však podle expertů nepomohou - riziko vzniku zhoubného nádoru na kůži je v tomto případě prý naopak ještě vyšší.

Většina autoskel sice blokuje UVB paprsky, které mohou způsobit popáleniny, ale neumí zastavit hlouběji pronikající UVA záření, upozornili vědci.

Podle Josephine Quaridové z britského centra pro výzkum rakoviny to však neznamenají, že každý řidič automaticky dostane rakovinu kůže. "V porovnání s množstvím UV záření, jemuž jsou lidé vystaveni po celý rok, je kvantum záření přes sklo auta pravděpodobně jen velmi malým procentem," upozornila Quaridová. Lidé by se podle ní nicméně měli proti slunci chránit vhodnými prostředky.

Vědci z fakulty lékařství Saintlouiské univerzity zkoumali 898 pacientů (z toho 559 mužů a 339 žen) s rakovinou kůže na jedné ze stran těla.

Rakovina propukla na částech těla, které byly vystaveny záření

Zjistili, že bujení propuklo na těch částech, které jsou nejčastěji vystaveny UV záření během řízení. To je ve Spojených státech podle umístění volantu na levé straně těla. Šlo většinou o takové nádory, které se rozvíjejí během let a souvisejí s postupným vystavováním slunci než s intenzivní občasným zářením. Nejčastěji je podle vědců postižena hlava, krk, paže a ruce.

Vedoucí studie a lékař Scott Fosko nyní shromažďuje informace o tom, kolik času tráví za volantem pacienti s rakovinou kůže na fakultní klinice.

První získaná data podle něj ukázala, že lidé, kteří tráví většinu času řízením, jsou více ohroženi rakovinou na levé straně těla. "Přicházíme také na to, že u řidičů, kteří občas řídí se staženým okénkem, se rakovina na levé straně těla vyskytuje častěji," řekl Fosko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků