Hlavní obsah

Častěji si myjí ruce lidé, jež jsou shovívavější ke svému okolí

Kdo si myje pravidelně a často ruce, mívá lepší zdraví, soudí hygienici. Jenže podle psychologů z Británie souvisí návyky mytí rukou také s morálním úsudkem člověka. A tak lidé, kteří se myjí častěji a pravidelně, méně posuzují a odsuzují, jsou mnohem shovívavější a opatrní s vynášením soudů nad druhými.

Častěji si myjí ruce lidé, jež jsou shovívavější ke svému okolí

Podle britských expertů mytí rukou může mít vliv i na samotné soudce, neboť ti, kteří si myjí ruce častěji, vynášejí mnohem mírnější rozsudky.

Mytí a sprchování má však prý vliv také na obyčejné smrtelníky a jejich úsudek ve vztahu k politikům. Ti, kteří se osprchují před volbami, mají tendenci snadněji a více odpouštět politikům prohřešky.

Posudky se odlišují

„Rádi si myslíme, že dojdeme k rozhodnutí, protože o tom přísně uvažujeme, ale přitom nás mohou ovlivnit nahodilé věci. A toto zrovna by mohlo mít význam při volbách či rozvažování u soudců,“ míní doktorka Simone Schnallová z Plymouth University.

Ta se svým týmem pracovala na pokusech se skupinou 44 lidí. Polovina z nich si myla pravidelně a často ruce a druhá polovina nikoli. V sérii testů pak měli dotyční hodnotit a posuzovat různé viděné a popsané situace. Osoby myjící se často byly ve svém úsudku shovívavější a méně moralistické než jejich oponenti se špinavýma rukama.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků