Hlavní obsah
Za bolesti zad může i časté vysedávání u počítače. Foto: Profimedia.cz

Bolest zad trápí většinu dospělých i dětí, pomohou jednoduché cviky a masáže

Z bolesti zad se již stala novodobá civilizační choroba, trápí přes 80 procent dospělých a až tři čtvrtiny dětí. Postižení si podle maséra Dušana Kočího většinou mohou za bolest zad sami. Dostatečně se nehýbají nebo pohybový aparát zatěžují nerovnoměrně.

Za bolesti zad může i časté vysedávání u počítače. Foto: Profimedia.cz
Bolest zad trápí většinu dospělých i dětí, pomohou jednoduché cviky a masáže

"Dospělí sedí celý den v práci za stolem, děti ve školní lavici, večer se jen přesunou do křesla k televizi nebo k počítači. Případně tělo zatěžují jednostranně těžkou prací a často i nesprávným sportem," upozorňuje Kočí.

Mnoho zbytečné bolesti zad si lidé způsobují pohodlností. Při sezení dávají nohu přes nohu, či si na ní sedí. Přetěžují jednostranně svaly v oblasti bederní páteře. Když tak sedí celé dny, vychýlí se jim obratel. Následkem je vyhřeznutí ploténky a bolest. Lze jí přitom předejít vhodným pohybem. Pomůže uvolňující masáž a místo na židli sedět na míči.

Pomohou protahovací cviky

Bolesti způsobuje i dlouhodobé vytáčení hlavy, například při sledování televize vleže. Svalstvo v oblasti krční páteře zatuhne, postiženého bolí za krkem, cítí bodavou bolest
za uchem či okem a bolí ho hlava. Pomohou protahovací cvičení jako otáčení hlavy třikrát denně padesátkrát na každou stranu, ale jen "do bolesti". Vhodná je masáž šíje a indická masáž.

Páteři neprospívá nošení těžké tašky přes rameno, měla by být přehozena přes záda křížem. Kdo to neudělá, namáhá si deltový sval, ramenní kloub, mezilopatkové svaly a ostatní svaly horní poloviny zad. Řešením je batoh a v případě kabely střídat ramena. Pomáhá posilovat a protahovat zádové svalstvo, ideální je plavání. Vhodná je masáž šíje, rukou a zad.

Při dlouhém psaní na počítači, používání myši a častém psaní SMS hrozí podle Kočího zánět šlach a vazů, který se projevuje bodavou bolestí ruky a zápěstí. Pomůže ergonomická podložka ke klávesnici a myši a masáž rukou.

Záda mohou bolet také ze špatných bot

Módní tenisky s rovnou podrážkou nemají anatomicky tvarovanou stélku. Problémy způsobují i boty zcela bez podpatku. Klenba nohy se bortí, noha je plochá, přetěžují se lýtkové svaly, objevují se problémy s klouby.

Řešením je koupit si do bot správné vložky, ještě lepší je pořídit si zdravotní obuv. Zabírá masáž plosky i celých nohou.

Bolest zad může být příznakem vážnější nemoci, a pokud trvá déle než tři měsíce, měl by nemocný navštívit odborníka a to především neurologa či fyzioterapeuta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků